Uczelnie i instytucje

Minister Wieczorek w Rzeszowie: koniec z fabrykami dyplomów

Rzeszów, 11.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas spotkanie ze studentami i doktorantami podkarpackich uczelni na Politechnice Rzeszowskiej, 11 bm.(jm) PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 11.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas spotkanie ze studentami i doktorantami podkarpackich uczelni na Politechnice Rzeszowskiej, 11 bm.(jm) PAP/Darek Delmanowicz

Uczelnie nie będą mogły uruchomić jakiegokolwiek kierunku studiów bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej – mówił w Rzeszowie minister nauki Dariusz Wieczorek, zapowiadając nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Koniec z fabrykami dyplomów – dodał.

Minister nauki przyjechał we wtorek do Rzeszowa, gdzie spotkał się z rektorami podkarpackich uczelni. Do końca czerwca planuje odwiedzić ośrodki akademickie w całej Polsce.

"Chcemy przywrócić dialog ze środowiskiem akademickim, bo wiemy, że w ostatnich latach niekoniecznie dobrze to wyglądało. Usłyszeć jakie są problemy i co zrobić, żeby je rozwiązać" – powiedział podczas briefingu na Politechnice Rzeszowskiej minister Dariusz Wieczorek.

Mówił też o jakości kształcenia. "Będziemy zmierzać w tym kierunku, żeby dyplom każdej uczelni w Polsce, publicznej czy niepublicznej, był dyplomem wartościowym. Żeby potencjalny pracodawca wiedział, że każdy, kto się z dyplomem do pracy zgłosi, jest dobrze wykształcony" – tłumaczył minister.

Zapowiedział też walkę z "fabrykami dyplomów". "Te procesy będą bolały tych, którzy taką działalność prowadzą, ale musimy być absolutnie konsekwentni" – dodał minister.

Resort stawia na dwa rozwiązania. "Nie będzie możliwości, żeby prowadzić jakiekolwiek studia bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Tym bardziej tych, które dają uprawnienia: trenera, psychologa, nauczyciela, pielęgniarki, czy do zasiadania w radach nadzorczych" – przekazał minister. Po drugie, studia podyplomowe będą mogły prowadzić tylko te uczelnie, które prowadzą studia pierwszego stopnia.

Minister nauki przyznał też, że namawia publiczne uczelnie, by się łączyły, co ma związek z malejącą liczbą studentów. W zamian obiecuje wyższą subwencję. "10 proc. subwencji więcej, a więc bardzo poważny zastrzyk finansowych. Nie zamierzamy nikogo do niczego zmuszać. Decyzja będzie należeć wyłącznie do rektorów i senatów poszczególnych uczelni" – zapewnił minister Wieczorek.

Minister nauki chce również, by z Funduszu Dopłat do budowy mieszkań komunalnych finansować także remonty i budowę akademików. Z szacunków resortu wynika, że uczelnie potrzebują około 3 mld zł na takie inwestycje. (PAP)

al/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera