USA/ Wątrobę 98-latka przeszczepiono 72-latce

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Lekarze przeszczepili wątrobę 98-latka 72-letniej pacjentce, poinformowała w środę agencja AP, powołując się na krajowe organizacje transplantologiczne. 98-latek był najstarszym jak dotąd dawcą tego organu w Ameryce.

Wątroba "jest odpornym organem. Mieliśmy już do czynienia z dawcami ze wszystkich grup wiekowych" - powiedział agencji AP Kevin Lee, prezes zajmującej się transplantacjami firmy Mid-America Transplant.

Jego zdaniem coraz częściej wykorzystywane są narządy osób zmarłych w zaawansowanym wieku. Jak podała organizacja United Network for Organ Sharing w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku aż 12 proc. dawców organów przekroczyło 65 lat.

98-letni dawca był weteranem dwóch wojen, farmerem i nauczycielem rolnictwa w szkole średniej.

Obecnie na listach chorych czekających na możliwość przeszczepu znajduje się ponad 100 tys. mieszkańców Ameryki. (PAP)

os/san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera