Uczelnie i instytucje

Zofia Sawicka p.o. dyrektorką Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Warszawa, 21.04.2023. Dr Zofia Sawicka. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 21.04.2023. Dr Zofia Sawicka. PAP/Rafał Guz

Zofia Sawicka została pełniącą obowiązki dyrektorką Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – poinformowało buro prasowe NAWA.

Powołanie Zofii Sawickiej na to stanowisko przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka jest konsekwencją rezygnacji Dawida Kosteckiego ze stanowiska dyrektora NAWA 6 czerwca 2024 r.

Dr Zofia Sawicka jest związana z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej od początku powstania instytucji w 2017 r.

„Jako zastępca dyrektora odpowiadała za utworzenie ponad 20 programów stypendialnych i grantowych NAWA. Tworzyła system współpracy z ekspertami zewnętrznymi, zainicjowała i rozwinęła współpracę z amerykańską National Science Foundation. Kierowała pracami owocującymi utworzeniem w roku 2022 Interdyscyplinarnego Ośrodka Studiów Polskich na University of Haifa. Autorka koncepcji programu Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie. Od 2023 roku koordynuje w NAWA prace nad opracowaniem krajowej strategii umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego” – napisano w komunikacie prasowym.

Wcześniej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sawicka pracowała nad koncepcją utworzenia i funkcjonowania NAWA (2016-2017). W latach 2013-2020 prowadziła działalność naukową i dydaktyczną jako adiunkt na Wydziale Zarządzania UW w Zakładzie Zarządzania Publicznego. Doktorat z ekonomii uzyskała w 2012 roku. Jest stypendystką programów mobilnościowych - Ratyzbona, Niemcy 2006-2007 oraz Ludwig-Maximilian Universität, Monachium, Niemcy 2000/2001.

Zofia Sawicka doradzała także przy tworzeniu strategii rozwojowych polskich uczelni. Od maja 2024 r. jest członkinią Rady European Reform University Alliance (ERUA) oraz ministerialnego zespołu doradczego do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą.(PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera