Portugalia/ Ponad 80 proc. rytów naskalnych w Dolinie Tagu znajduje się pod wodą

Rzeka Tag w portugalskiej części, Adobe Stock
Rzeka Tag w portugalskiej części, Adobe Stock

Ponad 80 proc. rytów naskalnych w Dolinie Tagu, w środkowo-wschodniej Portugalii, znajduje się pod wodą - wynika z ustaleń archeologów z Uniwersytetu Lizbońskiego i Parku Archeologicznego Vale do Coa.

W badaniach zaprezentowanych podczas konferencji naukowej w Vila Velha de Rodao autorzy badań sprecyzowali, że w sumie w regionie Doliny Tagu znajduje się ponad 20 tys. rytów naskalnych.

“Występują one na terenie rozciągającym się na obszarze o powierzchni przekraczającej 40 km kw.” - powiedział uczestniczący w badaniach Antonio Batista z Parku Archeologicznego Vale do Coa.

Portugalski archeolog wyjaśnił, że głównym powodem zatopienia większości rytów naskalnych była wybudowana w dekadzie lat 70. XX w. tama wodna Fratel na rzece Tag. Usytuowana jest ona na granicy dystryktów Castelo Branco i Portalegre.

“Przed zatopieniem tych terenów przeprowadzono dokładne badania archeologiczne regionu (…), ale w warunkach panującej wówczas dyktatury nikt nie sprzeciwił się budowie tamy i zalaniu tych terenów wodą” - dodał Batista.

Wyjaśnił, że większość rytów naskalnych w rejonie miasta Vila Velha de Rodao zostało odkrytych przez studentów archeologii w 1971 r.

Potwierdzeniem tezy o licznych rytach naskalnych, a także innych cennych znaleziskach archeologicznych znajdujących się pod powierzchnią rzeki Tag, są prace zespołu z Ośrodka Archeologicznego w Almadzie i Uniwersytetu Lizbońskiego.

W kwietniu br. naukowcy z tego zespołu w miejscowości Muge (na środkowym zachodzie Portugalii) przystąpili do badania struktury znajdującego się pod powierzchnią Tagu portu rzecznego. Zdaniem naukowców mogły z niego korzystać społeczności Półwyspu Iberyjskiego jeszcze przed nadejściem Rzymian w II w. p.n.e.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera