Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W efekcie kilkuletnich badań florystycznych na Babiej Górze prof. Zbigniew Szeląg opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców – podał Babiogórski Park Narodowy. Występują one tylko na Babiej Górze. Otrzymały łacińskie nazwy: Hieracium besseri i Hieracium babiogorense.

„Prof. Zbigniew Szeląg, który specjalizuje się w rodzaju hieracium, czyli jastrzębców, dość powszechnego kwiatu zarówno w lasach, jak i powyżej ich górnej granicy, analizując florę babiogórską zidentyfikował dwa gatunki, które opublikował jako nowe dla nauki. (…) To Hieracium besseri oraz Hieracium babiogorense. (…) Zdaniem profesora są to endemity babiogórskie” – powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek.

Jak wyjaśnił, od dotychczas znanych jastrzębców różnią się one szczegółami istotnymi z punktu widzenia naukowego, choć niewprawny obserwator mógłby ich nie dostrzec. „Trzeba szczegółowo zwrócić uwagę na cechy diagnostyczne. (…) Różnice są na tyle istotne, że uprawniają do wyodrębnia ich jako nowych gatunków (…). I to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym. Nowe gatunki jastrzębców pojawiły się w obiegu botanicznym” – zaznaczył.

Hieracium babiogorense (z lewej) i H. besseri (z prawej). Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Tomasz Pasierbek zwrócił uwagę, że epitet besseri w nazwie pochodzi od Willibalda Bessera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego botanika i florysty pochodzenia niemieckiego, który przyczynił się do poznania flory ówczesnej Galicji. „Nazwa drugiego gatunku - Hieracium babiogorense, nawiązuje do tego, że informacja o nim opublikowana została w roku 2024, gdy rozpoczynamy obchody jubileuszu 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego” – dodał.

Hieracium besseri występuje rzadziej. Prof. Szeląg znalazł kilkadziesiąt jego okazów. Hieracium babiogorense jest więcej. „Mówimy o kilkuset sztukach. Występują w pobliżu górnej granicy lasu i powyżej niej” – zaznaczył dyrektor parku.

Pasierbek zaznaczył, że rejon parku narodowego - z uwagi na niewielką powierzchnię - nie obfituje w gatunki endemiczne. „Dlatego tym bardziej ta informacja jest dla nas istotna. (…) Gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest naprawdę niewiele” - podkreślił. Gatunki endemiczne są unikatowe dla danego miejsca albo regionu.

Jastrzębiec jest rośliną z rodziny astrowatych.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 roku i obejmuje całą okolicę najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.(PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szafrański

szf/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 05.12.2023 PAP/Albert Zawada

    Na przełomie lipca i sierpnia rusza 10. sezon wykopalisk w Miedarach

  • Fot. Adobe Stock

    Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera