440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na mocy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju firma Vigo Photonics rozpoczyna realizację projektu „HyperPIC - Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni”. Dzięki niemu firma chce wprowadzić na rynek innowacyjne produkty odpowiadające potrzebom m.in. AI czy rolnictwa 4.0 - podało NCBR.

Firma Vigo Photonics jest producentem fotonicznych detektorów średniej podczerwieni.

"Produkty Vigo Photonics mogą być w przyszłości integrowane w urządzeniach codziennego użytku, takich jak smartfony, sprzęt AGD czy inteligentne zegarki. Istnieje także dla nich ogromny potencjał na rynkach biomedycyny, ochrony środowiska czy branży automotive. Informacje o składzie chemicznym, dystansie czy temperaturze fizycznych obiektów, które będą mogły być zbierane za pomocą takich sensorów, będą doskonałym źródłem danych do przetwarzania dla sztucznej inteligencji, wprowadzając ją na kolejny poziom rozwoju" - czytamy w czwartkowym komunikacie NCBR.

Dr Adam Piotrowski, prezes zarządu Vigo Photonics, zwrócił uwagę na to, że większość precyzyjnych urządzeń pozwalających na wykrywanie i analizę pojedynczych cząsteczek gazów czy substancji lotnych w średniej podczerwieni posiada duże ograniczenia ze względu na wysoką cenę oraz spore gabaryty całego układu.

"Układ obecnie składa się ze źródła promieniowania (lasera), odbiornika (detektora) oraz całego systemu przetwarzania danych. Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie dotyczy miniaturyzacji i integracji całego układu do poziomu czipu. Taka integracja i możliwości produkcji czipów w skali masowej, a co za tym idzie obniżenie kosztów całego układu, stworzy ogromny potencjał do wykorzystania we wszystkich sektorach przemysłu, a także w elektronice użytkowej, która otacza nas na co dzień. Możemy szczerze powiedzieć, że w VIGO Photonics pracujemy nad technologiami przyszłości" – podkreślił Piotrowski, cytowany w komunikacie.

Produkty, jakie mają powstać w Vigo Photonics - zgodnie z komunikatem - mają odpowiadać potrzebom m.in. sztucznej inteligencji (AI), tzw. Internetu Rzeczy (IoT), tzw. przemysłu 4.0 czy rolnictwa 4.0. "To duża szansa na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki" - uznało NCBR.

HyperPic został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu IPCEI - Microelectronics/ Communication Technologies, realizowanego przez NCBR z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Jak podano, kwota dofinansowania to ponad 440 mln zł, a całkowita wartość projektu wynosi ponad 853 mln zł.

Mechanizm IPCEI (z ang. Important Projects of Common European Interest) to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających nową politykę gospodarczą oraz politykę konkurencji Unii Europejskiej; jego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji - zaznaczono.

"IPCEI został uruchomiony m.in. dla obszaru mikroelektroniki pod nazwą +Microelectronics and Communication Technology+, czyli w skrócie ME/CT. Projekt IPCEI ME/CT zrzesza największe europejskie firmy z sektora półprzewodnikowego, zarówno w dziedzinie mikroelektroniki, jak i fotoniki" - wyjaśniło NCBR.

Poza projektem HyperPic, Firma Vigo Photonics uzyskała - jako lider lub beneficjent - dofinansowanie na realizację 11 innych projektów na łączną kwotę ponad 101,5 mln zł. "Natomiast jako konsorcjant firma brała udział w 10 projektach, które uzyskały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 50 mln zł. Projekty te realizowane były z partnerami: Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Politechnika Łódzka" - wymieniono.

VIGO Photonics S.A. to globalny producent zaawansowanych fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów im dedykowanych oraz materiałów półprzewodnikowych. "Jakość detektorów VIGO Photonics została potwierdzona także podczas misji NASA na Marsie (m.in. w łaziku Curiosity) i wykryciu przez nie śladów metanu na tej planecie" - przypomniało NCBR.(PAP)

bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera