Uczelnie i instytucje

Szef sieci Łukasiewicz: skierowano zawiadomienie do prokuratury ws. b. prezesa Centrum Łukasiewicz

26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell
26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell

Na podstawie wyników kontroli skierowano do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. prezesa Centrum Łukasiewicz - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki.

Jak wyjaśnił Cichocki, chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień/niedopełnienia obowiązków, czyli art. 231 kodeksu karnego, przez jego poprzednika.

"Na przełomie sierpnia i września 2023 r. dokonywano aneksowania umów wszystkich dyrektorów instytutów i części zastępców instytutów po to, aby wydłużyć znacznie w przypadku odwołań okresy wypowiedzeń. Przyznano także dodatkowe odprawy i świadczenia dodatkowe. Wszystkie te kwoty zsumowane wyniosły ponad 9 mln zł i była to podstawa w ocenie naszych prawników, a także w ocenie wyników kontroli wewnętrznej, do skierowania wniosku do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" – opisywał prezes SBŁ podczas konferencji w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceszefowa resortu nauki Maria Mrówczyńska podkreśliła, że powołane w marcu nowe kierownictwo przeprowadziło już reorganizację tej instytucji, urealniło jej strukturę organizacyjną oraz zmniejszyło liczbę stanowisk kierowniczych.

„Nie tylko kontrolujemy, ale już wprowadzamy zmiany tak, aby Sieć Łukasiewicz funkcjonowała jak najbardziej sprawnie i jak najbardziej efektywnie na rzecz polskiej nauki i gospodarki” – zapewniła wiceminister.

Zapowiedziała również kolejne zmiany. „Mamy już zarysowany program dalszej działalności. Chcemy przede wszystkim wzmocnić instytuty, chcemy, aby nowo opracowana strategia wpisywała się w politykę gospodarczą i naukową państwa” – zaznaczyła.

Resort planuje też włączenie do sieci Łukasiewicz zasobów centrum GovTech oraz stworzenie Krajowego Centrum Transferu Technologii, którego zadaniem będzie przekazywanie wiedzy i wyników badań z instytutów do gospodarki.

“Musi być gdzieś jedno miejsce, w którym będą informacje o tym, jak te instytuty działają (…), jakie badania mogą prowadzić. Ale również musi być informacja dotycząca tego, jakie efekty są tych badań, jakie sukcesy osiągają polscy naukowcy – po to nawet, żeby zastanowić się, czy nie należy tych wyników badań komercjalizować, upubliczniać, promować” – uzasadniał minister nauki Dariusz Wieczorek.

Poinformował, że resort nauki rozpoczął już prace nad nowelizacją ustaw: o Sieci Badawczej Łukasiewicz, oraz o instytutach badawczych.

W lipcu zakończył się audyt w Sieci Badawczej Łukasiewicz zlecony przez prezesa i wiceprezesa instytucji - dr. Huberta Cichockiego i Wiesława Skwarko. Dotyczy okresu między 2019 a 2024 r., do czasu zmiany kierownictwa w marcu br. Kontrola wykazała m.in. fantomowy charakter stanowisk kadry kierowniczej z pensjami wysokości 40-60 tys. zł, dziesięciokrotne zawyżanie przychodów z komercjalizacji i brak rejestru umów w instytutach.

Sieć Badawczą Łukasiewicz (SBŁ) założono w 2019 r. Posiada 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski. Jednostką koordynującą pracę instytutów jest Centrum Łukasiewicz. (PAP)

abu/ uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera