W próbce księżycowej gleby naukowcy znaleźli płatki grafenu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chińscy specjaliści w próbkach pobranych w księżycowej misji Chang’e 5 znaleźli kilkuwarstwowy grafen. Jak twierdzą, odkrycie może doprowadzić do nowych, lepszych metod syntezy tego materiału.

Badanie opublikowane na łamach „National Science Review” wskazało na obecność w księżycowej glebie powstającego w naturalny sposób, kilkuwarstwowego grafenu.

Zespół z Uniwersytetu Jilin oraz Chińskiej Akademii Nauk wykrył ten materiał w próbce księżycowego regolitu, o wymiarach ok. 2,9 mm na 1,6 mm, pobranej podczas misji Chang’e 5 w 2020 roku.

Naukowcy uważają, że około 1,9 proc. międzygwiazdowego węgla istnieje właśnie w formie grafenu, a kształt i struktura tego materiału są określone przez proces jego powstania.

Badacze znaleźli najpierw związek żelaza, który jest ściśle związany z powstawaniem grafenu w bogatej w węgiel części próbki. Następnie wykorzystali zaawansowane technologie mikroskopowe, aby potwierdzić, że węgiel zawarty w próbce składa się z „płatków” grafenu o grubości dwóch do siedmiu warstw.

Badacze sugerują, że taki grafen mógł powstać w wyniku aktywności wulkanicznej na wczesnych etapach istnienia Księżyca. Reakcja mogła być przy tym napędzana przez wiatr słoneczny, który może wzburzać księżycowy regolit i bogate w żelazo minerały, co pomagało przekształcić strukturę atomów węgla.

Naukowcy dodają jednak, że również uderzenia meteorytów, które tworzą środowiska o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu, mogły prowadzić do powstania grafenu.

Na Ziemi grafen jest obiektem wyjątkowo dużego zainteresowania naukowców zajmujących się nowymi materiałami, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości optyczne, elektryczne i mechaniczne.

Chińscy eksperci uważają, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu sposobów taniej produkcji grafenu i rozszerzyć jego zastosowanie. „Katalizowane przez minerały powstawanie naturalnego grafenu może pozwolić na opracowanie skalowalnych technik syntezy grafenu wysokiej jakości” – piszą w swoim artykule.

„Dlatego warto promować nowy program badań Księżyca, co może prowadzić do przełomowych odkryć” – dodają.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    COVID-owa "mgła mózgowa" - związana z funkcją płuc

  • Fot. Adobe Stock

    Hibernujące wiewiórkowate nie czują pragnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera