Uczelnie i instytucje

Prof. Daniel Duda z pamiątkowym bulajem z pierwszego rejsu "Daru Młodzieży"

Gdynia, 20.08.2024. Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda. PAP/Andrzej Jackowski
Gdynia, 20.08.2024. Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda. PAP/Andrzej Jackowski

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981 prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda został we wtorek uhonorowany pamiątkowym bulajem z pierwszego rejsu „Daru Młodzieży”.

Uroczystość odbyła się we wtorek w Sali Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Pamiątkowy bulaj został wręczony prof. dr. kpt. ż.w. Danielowi Dudzie „w uznaniu za szczególne zasługi w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej”.

Wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk przypomniał, że w tym roku przypadała 50. rocznica „Operacji Żagiel” - jednej z najważniejszych imprez w żeglarskiej historii Polski, która w 1974 r. zawitała do Gdyni.

„Minęło pół wieku od czasu, kiedy z udziałem pana profesora po raz pierwszy za Żelazną Kurtyną zawitała uskrzydlona flotylla żaglowców szkolnych i to właśnie w 1974 roku Gdynia była portem goszczącym wszystkie żaglowce, które ścigały się na trasie po Morzu Bałtyckim. Jako port, Gdynia mogła po raz pierwszy widzieć tak liczne grono pięknych żaglowców szkolnych z młodzieżą” – podkreślił.

 

Gdynia, 20.08.2024. Pamiątkowy bulaj z pierwszego rejsu „Daru Młodzieży”. PAP/Andrzej Jackowski

Pamiątkowy bulaj, decyzją prof. Daniela Dudy, trafi na pokład „Daru Pomorza”, w 90. rocznicę rejsu tej jednostki dookoła świata.

Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda urodził się w 1933 roku w Bochni. Funkcję rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni pełnił przez trzy kadencje w latach 1972-1981. W ich trakcie doprowadził m.in. do zbudowania statku szkolno-towarowego w eksploatacji Polskich Linii Oceanicznych „Antoniego Garnuszewskiego” oraz szkolnego statku żaglowego „Dar Młodzieży”.

Jak podaje Uniwersytet Morski w Gdyni, prof. Duda jest też m.in. recenzentem i autorem opinii 73 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, a także tytułów profesora kontraktowego i nadzwyczajnego. Ponadto jest autorem 562 publikacji, w tym 51 książkowych oraz 219 opinii i recenzji. Pod jego kierownictwem wykonano 443 prace inżynierskie, magisterskie i licencjackie.

W 2013 r. "za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki" prof. Duda został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2021 roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni otrzymał tytuł doktora honoris causa gdyńskiej uczelni.(PAP)

dsok/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera