Morasko zaprasza na pierwszy Dzień Kraterów Meteorytowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak rozpoznać meteoryt? Jak przetrwać zderzenie z asteroidą? Jak odkryto kratery uderzeniowe Morasko? Tego dowiedzą się uczestnicy Dnia Kraterów Meteorytowych Morasko, który odbędzie się w sobotę 5 października w gminie Suchy Las. Będzie można skorzystać z wycieczek po kraterach Morasko, a nawet wygrać kawałek meteorytu.

Pierwszy Dzień Kraterów Meteorytowych Morasko jest organizowany przez Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las. Atrakcje zaczynają się od godz. 10.30.

"To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w tajemnicach kosmosu i poznać fascynujący świat kraterów uderzeniowych. Kratery uderzeniowe Morasko to jedyne miejsce w Polsce i jedno z zaledwie kilku na Ziemi, gdzie nie tylko wiemy, że asteroida +przywaliła+ w Ziemię, ale również, gdzie nadal wyraźnie widać +dziurę+. Co więcej, w cenie jednego zderzenia w Morasku otrzymaliśmy aż 7 kraterów i to zlokalizowanych w granicach Poznania!” - opisuje dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Dzień Kraterów Meteorytowych Morasko to wyjątkowa okazja, żeby posłuchać wykładów dotyczących każdego aspektu powstawania kraterów uderzeniowych: od astronomii przez geologię planetarną, aż po archeologiczne rozważania nad życiem ludzi, którzy mogli widzieć upadek asteroidy moraskiej i dyskusji na temat podboju kosmosu.

Piotr Kosek z kanału You Tube Astrofaza podpowie, jak przetrwać zderzenie z asteroidą? Dr Tomasz Jakubowski i prof. Szymon Kozłowski powiedzą niemal wszystko, co należy wiedzieć o meteorytach. Prof. Andrzej Muszyński przedstawi historię Meteorytu Morasko, zaś dr hab. prof. UŚ Krzysztof Szopa wyjaśni, jak odkryto kratery uderzeniowe Morasko. Z kolei dr Danuta Żurkiewicz opowie o zainteresowaniach niebem społeczności pradziejowych okolic Rezerwatu Meteoryt Morasko.

Warsztaty będą okazją do nauki rozpoznawania meteorytów oraz gatunków roślin i zwierząt występujących w Rezerwacie Morasko, dotknięcia meteorytów z kolekcji trojga najlepszych kolekcjonerów w Polsce, a nawet wytropienia niesporczaków: najtwardszych organizmów, jakie znamy na Ziemi.

Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko będzie można też pozwiedzać w towarzystwie wybitnych specjalistów od geologii Moraska z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz leśników z Nadleśnictwa Łopuchówko zajmujących się tym terenem na co dzień.

W czasie wielkiego finału o godz. 16.00 dr Anna Łosiak przeprowadzi konkurs, którego zwycięzca otrzyma kawałek meteorytu na własność.

“Mamy nadzieję że Dni Kraterów Meteorytowych Morasko wspomogą ideę powstania w tym wyjątkowym miejscu interaktywnego Centrum Nauki Impakt, gdzie będziemy przybliżać interakcje między kosmosem a Ziemią - w miejscu, gdzie to spotkanie nastąpiło w tak intensywny sposób” - komentuje dr Łosiak.

Na warsztaty i wycieczki obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program i wszelkie informacje o zapisach są dostępne na stronie wydarzenia. 

5 tysięcy lat temu nad obszarem należącym obecnie do północnych krańców Poznania miał miejsce tzw. łańcuszkowy upadek meteorytów. Grupa siedmiu kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu położona jest na południowym stoku Góry Moraskiej (wysokość 154 m n.p.m.) - najwyższego wzniesienia w okolicach Poznania. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Teraz miejsce to jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Największy z kraterów ma średnicę około 100 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.

Na pierwszy okaz meteorytu, o wadze niespełna 80 kg, natrafiono na tych terenach przypadkiem w 1914 roku podczas kopania rowów strzelniczych. Do tej pory na terenie Moraska natrafiono już na kilka ton materiału. Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Płock/ Będzie kolejna edycja maratonu programistów - zgłoszenia do 7 października

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Maciej Gdula namawia naukowców do aktywności popularyzatorskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera