Sztuczna inteligencja zidentyfikowała setki nieznanych rysunków z Nazca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzięki dokonanej przez sztuczną inteligencję analizie zdjęć lotniczych wykonanych przez drona udało się niemal podwoić liczbę znanych rysunków naziemnych (geoglifów) na peruwiańskim płaskowyżu Nazca – informuje pismo "PNAS".

Geoglify powstawały na pustyni w południowym Peru około 2000 lat temu. Tworzyli je ludzie z kultur Paracas (wcześniejsza) i Nazca (późniejsza). Ogromne (mające nawet ponad 100 metrów długości), złożone z linii rysunki przedstawiają zwierzęta, postacie ludzkie i rośliny.

W XX wieku naukowcy spędzili prawie 100 lat na odkrywaniu 430 geoglifów. Podzielili rysunki na większe, liniowe glify, tworzone przez usuwanie czerwonawych kamieni i żwiru, aby odsłonić żółtawą glebę pod spodem, oraz mniejsze, reliefowe glify, uzyskane przy wykorzystaniu kamieni w kolorze białym i czarnym. Duże glify liniowe są łatwiejsze do zauważenia na zdjęciach zrobionych z powietrza, podczas gdy glify reliefowe, o średniej wielkości zaledwie około 9 metrów, są trudniejsze do zobaczenia z powodu erozji i bardziej subtelnego kontrastu z pustynnym terenem.

Aby znaleźć więcej rysunków, zespół archeologa Masato Sakai z Yamagata University nauczył program AI identyfikować glify reliefowe na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości wykonanych z drona w całym regionie. Program zidentyfikował 1309 możliwych geoglifów, a zespół potwierdził 303 z nich badaniami terenowymi, co niemal podwoiło liczbę znanych geoglifów tego typu w zaledwie 6 miesięcy. Najbardziej tajemniczy wydaje się być 22-metrowy wizerunek "orki z nożem", czyli drapieżnego wieloryba trzymającego nóż.

Około 80 proc. nowo odkrytych glifów przedstawia postacie humanoidalne, głowy i zwierzęta domowe, szczególnie lamy. Większość rysunków w formie reliefu znaleziono w odległości pozwalającej na ich oglądanie ze szlaków pieszych i zdaniem badaczy miały one znaczenie dla codziennych czynności małych grup lub pojedynczych osób.

Natomiast około 60 proc. glifów utworzonych z linii przedstawia dzikie zwierzęta, takie jak ptaki, małpy i koty. Zespół sugeruje, że były one powiązane ze ścieżkami ceremonialnymi i szlakami pielgrzymkowymi.

Więcej w artykule źródłowym. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Suplementy witaminy D mogą obniżać ciśnienie krwi u starszych osób z otyłością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera