Uczelnie i instytucje

We wtorek inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

04.04.2024. Siedziba Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
04.04.2024. Siedziba Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prawie 12 tys. osób zostało w tym roku przyjętych na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W ocenie rektorki uczelni prof. Bogumiły Kaniewskiej, ze względu na oszczędności budżetowe rozpoczynający się rok akademicki może być okresem "zaciskania pasa".

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska jako jedno z większych wyzwań stojących przed uczelnią w nowym roku akademickim wymieniła plan otwarcia kierunku medycznego w zamiejscowej placówce UAM w Pile.

W rozmowie z PAP prof. Kaniewska oceniła, że - biorąc pod uwagę projekt ustawy okołobudżetowej - rozpoczynający się rok akademicki może okazać się okresem "zaciskania pasa". "To będzie czas bardziej przetrwania niż rozwoju" - powiedziała.

Jednocześnie dodała, że w trakcie roku akademickiego będzie konsultowany projekt noweli ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. "I tu jest nadzieja na pewną poprawę sytuacji materialnej studentów i doktorantów. Głównie chodzi mi o podwyższenie wysokości stypendiów" - zaznaczyła rektorka.

Prof. Kaniewska odniosła się również do sprawy zmian i "uszczelniania" systemu wizowego dla zagranicznych studentów. W piątek minister nauki Dariusz Wieczorek podkreślił, że w kwestii wiz dla studentów zagranicznych „doszło do wielu patologii", dlatego wymaga on zmian. Te z kolei przewiduje projekt noweli kilku ustaw przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Największym naszym sukcesem będzie, jeśli zdanie uczelni zostanie wzięte pod uwagę. A zdanie uczelni jest takie, żeby jednak studentom międzynarodowym ułatwić zdobycie wiz w taki sposób, żebyśmy mogli ich weryfikować. Na przykład żeby byli oni wpisywani do Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, żebyśmy stworzyli sensowny system nadzoru" - powiedziała.

Rektorka zaznaczyła przy tym, że "nie można wylewać dziecka z kąpielą". Jak wyjaśniła, kontrola resortu wykazała pewne nieprawidłowości w przyjmowaniu studentów z zagranicy w przypadku około 30 uczelni. "Ale nie ma wśród nich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, jest tylko jedna uczelnia publiczna" - powiedziała. Prof. Kaniewska oceniła, że już wprowadzone w tej kwestii regulacje MSZ "uderzają we wszystkich kandydatów na studia".

Prof. Kaniewska przyznała, że w szczytowym momencie około 7 proc. ogółu przyjmowanych na studia na UAM stanowili cudzoziemcy. "Dla nas próg 10 proc. studentów zagranicznych jest celem do osiągnięcia" - podkreśliła.

Prorektorka ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. Joanna Wójcik powiedziała w czasie poniedziałkowej konferencji, że w tym roku na UAM zgłosiło się ponad 35 tys. kandydatów, z czego prawie 12 tys. osób zostało przyjętych na studia. "Ponad 900 osób to cudzoziemcy, co stanowi mniej więcej 7,7 proc. wszystkich przyjętych na studia" - powiedziała.

Dodała, że połowę przyjętych na UAM cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy i Białorusi, a kolejnymi licznymi grupami zagranicznych studentów są osoby z Turcji, Azerbejdżanu i Chin.

Podobnie jak w poprzednim roku UAM zaoferował ponad 1,5 tys. miejsc w pięciu akademikach. W tym roku studenci złożyli ponad 1,6 tys. wniosków o przyznanie miejsca w akademiku, czyli o około 200 mniej niż przed rokiem. Największym zainteresowaniem, według prof. Wójcik, cieszył się otwarty w ub. roku na kampusie uczelni na poznańskim Morasku dom studencki Meteor.

W ubiegłym roku głośna stała się sprawa znajdującego się w centrum miasta, nieczynnego ze względu na zły stan techniczny Domu Studenckiego Jowita. Według pierwotnych planów uczelni budynek dawnego akademika miał zostać sprzedany, a środki z tej transakcji miały pójść na budowę nowego domu studenckiego dla 400 osób. Przeciw tym planom w grudniu 2023 r. zaprotestowały m.in. Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa i OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Organizacje te przeprowadziły kilkudniową okupację budynku, żądając jego wyremontowania i ponownego uruchomienia. Protest zakończył się po tym, jak okupujących odwiedził minister nauki Dariusz Wieczorek. Zapowiedział, że resort zapewni uczelni odpowiednie dofinansowanie do remontu budynku i ogłosił: Jowita zostaje.

Rektorka UAM pytana w poniedziałek przez PAP o to, kiedy będzie wiadomo, co stanie się z "Jowitą" powiedziała, że najprawdopodobniej odpowiednie decyzje zapadną do końca tego roku.

"Ponieważ DS Jowita jest w strefie ochrony konserwatorskiej, poprosiliśmy stowarzyszenie architektów o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Czekamy na to opracowanie. Dopiero później będziemy mogli ogłosić konkurs i nadać temu konkursowi określony kształt. Pytanie, czy będzie chodziło o modernizację istniejącej budowli, czy też o wyburzenie jej i zbudowanie obiektu nawiązującego do Jowity" - powiedziała.

W ocenie rektorki postawienie nowego akademika będzie korzystniejsze dla studentów, z kolei modernizacja budynku, jeśli okaże się w ogóle możliwa, powinna być tańszym rozwiązaniem.

Według danych uczelni, na poznańskim uniwersytecie studiuje około 30 tys. osób. Wtorkowa inauguracja nowego roku akademickiego na UAM rozpocznie się o godz. 10.(PAP)

szk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera