Uczelnie i instytucje

Sankowski: wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami

Prof. Piotr Sankowski. Źródło: IDEAS NCBR
Prof. Piotr Sankowski. Źródło: IDEAS NCBR

Wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana - napisał w poniedziałek Piotr Sankowski, który nie został wybrany przez radę nadzorczą IDEAS NCBR na stanowisko prezesa w kolejnej kadencji.

Piotr Sankowski - pomysłodawca IDEAS NCBR - sprawował funkcję prezesa spółki od jej założenia w 2021 r. do czerwca br. Po upływie kadencji na stanowisku prezesa pozostał liderem grupy badawczej "Inteligentne algorytmy i struktury danych". Pod koniec września ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR.

Na nowego prezesa spółki został wybrany Grzegorz Borowik. Ministerstwo nauki zapewniło, że w sprawie wyboru prezesa odbyło się "konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne".

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych Piotr Sankowski napisał: "wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana".

"Przedsięwzięcie zostało przygotowane w uzgodnieniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy aktywnym głosie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej, a strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstw i świata nauki" - wskazał.

Poinformował, że realizacja i aktualizacja strategii oraz działania taktyczne były przygotowywane i realizowane pod nadzorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i członków Rady Naukowej IDEAS. "Realizowane przez nas prace były zgodne z tymi planami i ramami, co widać po wynikach audytu przeprowadzonego na początku roku w spółce, czy wynikach innych zewnętrznych corocznych kontroli, jak również z corocznie udzielanymi absolutoriami z naszej działalności" - zwrócił uwagę.

Podkreślił, że spółka dbała "o najwyższe standardy komunikacji, współpracy międzynarodowej i promocji nauki". "Wszystko to robiliśmy z troską o Polską naukę i potencjał pracujących tu naukowców. Staraliśmy się również współtworzyć i wspierać scenę startupową. I pomimo trudności, czasem nawet wpadek, działaliśmy i zmienialiśmy oblicze polskiej nauki. To wszystko działo się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich pracowników, elastyczności organizacji i naszej wierze w to, że można zbudować w Polsce instytucję naukową na światowym poziomie. Jedyne czego potrzebujemy, to móc ten projekt kontynuować" - zaznaczył.

Jak napisał, założeniem IDEAS "było i jest tworzenie wspólnej płaszczyzny dla tych, którzy chcieli tworzyć polskie rozwiązania w obszarze AI i uczenia maszynowego oraz wspierać badaczy w tym obszarze".

Zaznaczył, że IDEAS wspólnie z uczelniami kształci młodych naukowców: w uczelniach robią oni doktoraty, jednocześnie w ramach IDEAS pracują w zespołach nad dodatkowymi projektami badawczymi. "IDEAS zachęciło i zachęca czołowe polskie i zagraniczne nazwiska do prowadzenia i pracowania w tych zespołach w Polsce, tworząc wzorowany na najlepszych wzorcach model komercjalizacji, przez spółki spin-off, z aktywnym udziałem twórców. Z biznesem rozpoczęło wzorcową pracę nad projektami zmieniającymi całe branże. Założenia te były wynikiem szerokich konsultacji, zaś ich realizacja spotykała się z aprobatą naszych interesariuszy: nauki i biznesu w kraju i za granicą" - opisał.

Podkreślił, że dzięki stabilności, jaką udało się uzyskać, możliwa stała się współpraca z takimi partnerami, jak Amazon, Snowflake, xAI, a także współpraca edukacyjna z 11 polskimi ośrodkami naukowymi. Wspomniał również o współpracy z międzynarodowymi instytucjami, jak np. ELLIS.

"Właśnie dlatego tak doskonali naukowcy zajmujący się AI i uczeniem maszynowym jak Marcin Moskalewicz, Bartłomiej Twardowski czy Przemysław Musialski wrócili po wieloletnich pobytach za granicą do Polski wierząc, że jest długofalowa szansa na budowanie swojej kariery naukowej właśnie tutaj. Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski" - dodał.

Sankowski podziękował również przedstawicielom środowiska naukowego, którzy zaangażowali się we wsparcie dla niego i jego zespołu.

Z pytaniem do premiera i ministra nauki o powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR zwrócili się w ostatnich dniach w listach otwartych laureaci grantów ERC (Europejskiej Rady ds. Badań) oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce. Zaapelowali też o "ewentualną rewizję podjętych kroków".

W przekazanym w piątek PAP stanowisku resort nauki podkreślił, że w sprawie prezesa zarządu IDEAS NCBR odbyło się "konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne". W tajnym głosowaniu, rada nadzorcza wybrała na prezesa Grzegorza Borowika - jego kadencja rozpocznie się 1 października.

"Jednocześnie informujemy, że na podstawie danych finansowych za rok 2023 spółka wykazała przychody 173 008 złotych, wykazała koszty 28 981 973 zł, zamykając rok stratą 28 808 965 zł. Tym samym w wyniku działalności poprzedniej Rady Nadzorczej i Zarządu istnieje poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania spółki" - podkreśliło ministerstwo.

"Minister Nauki Dariusz Wieczorek zobowiązał nowy zarząd do pilnego audytu i przedstawienia programu naprawczego oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skierowania zawiadomień do organów ścigania" - podano w stanowisku resortu.

Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.(PAP)

Nauka w Polksce

bar/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera