Uczelnie i instytucje

Lublin/36 osadzonych rozpoczęło nowy rok akademicki - w areszcie

22.10.2024. Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski na inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy Areszcie Śledczym w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło
22.10.2024. Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski na inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy Areszcie Śledczym w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

Resocjalizacja przez edukację przynosi długofalowe korzyści, także społeczne – mówiła wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Studiuje tu 36 osób osadzonych, w tym osiem kobiet.

"Resocjalizacja poprzez edukację ma długofalowe korzyści, nie tylko jednostkowe, ale także społeczne i buduje społeczeństwo otwarte, sprawiedliwe, takie, które daje drugą szansę" – powiedziała Maria Ejchart we wtorek podczas uroczystej inauguracji w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Nowy rok studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło tu w sumie 36 osób (na studiach 1 i 2 stopnia). Studia na pierwszym roku rozpoczęło 20 osadzonych, w tym osiem kobiet. Zajęcia prowadzone są w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Ejchart podkreśliła, że choć więźniowie w ogóle mają możliwość studiowania, to tylko w Lublinie jest to prowadzone "po tej stronie muru", czyli wewnątrz więzienia. Jej zdaniem program studiów dla więźniów prowadzony przez KUL jest jak most pomiędzy rzeczywistością więzienną a życiem na wolności.

"To jest most, który działa w dwie strony. Nie tylko tak, żeby państwo (osadzeni-PAP) mogli wracać do życia w wolnym społeczeństwie, ale to jest też most, który pozwala nam, po drugiej stronie zobaczyć, że więzieniu są osoby, które zasługują na to, aby, żyć tak jak my" – powiedziała.

Zapewniła, że ministerstwo sprawiedliwości wspiera wszelkie inicjatywy związane z edukacją w miejscach, gdzie są osoby pozbawione wolności. Zachęcała, aby inne uczelnie, podobnie jak KUL, poszerzały zakres swojej działalności i organizowały takie formy studiów dla więźniów.

Ejchart życzyła studentom, żeby wykorzystali szansę, jaką dają te studia, żeby wyszli stąd mądrzejsi i zdobyli umiejętności, które pozwolą im lepiej żyć.

Jedna ze studentek powiedziała dziennikarzom, że chce jak najlepiej wykorzystać czas, jaki ma spędzać w areszcie i wykorzystać go na zmianę swojego życia. "W przyszłości, kiedy będziemy na wolności, chcemy podjąć pracę i pomagać innym" – dodała.

Projekt prowadzenia studiów dla więźniów w Lublinie rozpoczął się w 2013 r. Początkowo, przez trzy lata, były to studia na kierunku praca socjalna, specjalność streetworking. Obecnie osadzeni studiują na kierunku nauki o rodzinie - specjalność asystent osoby niesamodzielnej. Studenci pochodzą z terenu całej Polski, na czas studiów są przenoszeni do jednostki penitencjarnej w Lublinie.

Jednym z inicjatorów studiów w areszcie był ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL. Jak podkreślił, informacje o studiach w Lublinie i zasadach rekrutacji są we wszystkich zakładach karnych w Polsce. "Po 11 latach można powiedzieć - system działa znakomicie. Nie wszystkich chętnych możemy przyjąć z różnych powodów, najczęściej mają one charakter penitencjarny" – powiedział dziennikarzom ks. prof. Kalinowski.

Dodał, że absolwenci mogą kontynuować studia na innych uczelniach lub też po wyjściu na wolność zdobywają pracę. "Liczymy, że takich osób, które ukończyły studia i już wyszli na wolność - i nie powrócili do zakładu karnego - jest ponad 40" – zaznaczył rektor KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Powstał w 1918 r. Kształci w sumie ponad 8 tys. studentów, w tym ok. 3 tys. na pierwszym roku. Wśród ok. 700 studentów cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy i Białorusini.(PAP)

Nauka w Polsce

ren/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera