Uczelnie i instytucje

Lublin/ Podpisano list intencyjny dotyczący budowy Eksploratorium Marii Curie

Lublin, 22.10.2024. Pokaz multimedialny awatara Marii Curie-Skłodowskiej w drugim dniu Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej ph. "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja", 22 bm. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.  PAP/Wojtek Jargiło
Lublin, 22.10.2024. Pokaz multimedialny awatara Marii Curie-Skłodowskiej w drugim dniu Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej ph. "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja", 22 bm. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent Lublina, marszałek województwa i rektor UMCS podpisali we wtorek list intencyjny dotyczący budowy Eksploratorium Marii Curie. Pomysłodawcy liczą, że regionalne centrum nauki, edukacji i nowych technologii powstanie do 2029 r.

Uroczystość odbyła się podczas kongresu "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja", zorganizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że planowane eksploratorium powinno mieć charakter symbolu tego, co się w Lublinie i regionie "stać powinno", czyli "większej dominacji edukacji i nauki". Mówiąc o najbliższych planach wskazał przygotowanie koncepcji przedsięwzięcia, w tym koncepcji architektoniczno-urbanistycznej oraz pozyskanie źródeł finansowania. Dodał, że istotną rolę merytoryczną w tym projekcie chciałby oddać uczelniom.

Marszałek Jarosław Stawiarski nie wykluczył, że inwestycja mogłaby zostać zrealizowana na należącym do województwa gruncie na lubelskim Podzamczu, gdzie mieści się dworzec PKS. Porównał eksploratorium do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i zadeklarował wsparcie dla inicjatywy.

Zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin Wiktoria Herun poinformowała, że pierwszy konkurs na projekt eksploratorium ogłoszono w 2007 r. Wówczas inwestycja była planowana w Parku Ludowym. Obecnie w inicjatywę zaangażowane są: Miasto Lublin, Województwo Lubelskie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Związek Uczelni Lubelskich. Pomysłodawcy planują realizację inwestycji do 2029 r., kiedy to miasto na rok zostanie Europejską Stolicą Kultury.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja" we wtorek zakończył się w Lublinie. Przez dwa dni uczestnicy dyskutowali m.in. o obecności kobiet w biznesie, na uniwersytetach, w dziedzinie innowacji technologicznych, a także o edukacji.

Kongres był jednym z wydarzeń trwających do stycznia obchodów 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Patronat medialny nad obchodami objął serwis PAP Nauka w Polsce.(PAP)

Nauka w Polsce

pin/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera