Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA
Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

Pendżab, najgęściej zaludniona prowincja Pakistanu, przedłużyła zamknięcie szkół o kolejny tydzień z powodu rekordowego zanieczyszczenia powietrza.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni smog, spowodowany głównie przez spaliny, wypalanie pól i niskie temperatury, zagraża zdrowiu 16 mln dzieci mieszkających w prowincji Pendżab.

Pierwszą decyzję o zamknięciu szkół władze podjęły 8 listopada. W piątek, 15 listopada, zarządzenie zostało przedłużone o kolejny tydzień.

Marriyum Aurangzeb, członkini rządu prowincji Pendżab, poinformowała, że władze zamknęły również place budowy i cegielnie, które przyczyniają się do zanieczyszczenia.

W czwartek, 14 listopada, najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie było Lahore, stolica Pendżabu. W liczącej 14 mln mieszkańców aglomeracji wskaźnik jakości powietrza AQI (Air Quality Index) wyniósł 1,1 tys. – podała szwajcarska firma IQAir, publikująca dane o zanieczyszczeniu powietrza na świecie.

WHO uznaje poziom powyżej 180 za niebezpieczny dla zdrowia.

Władze Pakistanu zalecają unikanie wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza osobom starszym i chorym.

bst/ mal/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera