Uczelnie i instytucje

Cichocki: wzrost poziomu komercjalizacji badań w strategii Sieci Łukasiewicz

26.07.2024. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Tomasz Gzell
26.07.2024. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Tomasz Gzell

Wzrost poziomu komercjalizacji wyników badań naukowych, zwiększenie współpracy pomiędzy instytutami wchodzącymi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz i wprowadzenie procedur antymobbingowych - to jedne z założeń strategii, którą przedstawił w czwartek prezes SBŁ Hubert Cichocki.

Strategię rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz na najbliższe cztery i dziesięć lat przedstawił w czwartek prezes SBŁ Hubert Cichocki podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nauki i szkolnictwa wyższego. Zapewnił, że założenia strategii są konsultowane z dyrektorami instytutów, przedstawicielami organizacji związkowych działających w sieci, jej pracownikami oraz ekspertami spoza tej instytucji.

Oceniając obecną sytuację SBŁ Cichocki podkreślił m.in. niski poziom komercjalizacji wyników badań naukowych w sieci (niewiele ponad 1 proc. wszystkich przychodów sieci w 2023 r.) i ograniczone wykorzystanie współpracy między instytutami wchodzącymi w jej skład. Strategia przewiduje m.in. poprawę tych wskaźników.

Znalazły się w niej priorytetowe branże, z którymi sieć będzie wiązać swój rozwój. To obronność i bezpieczeństwo państwa, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (czyli model produkcji i konsumpcji, który polega na m.in. dzieleniu się, ponownym użyciu, naprawie i recyklingu istniejących materiałów i produktów).

„Istota polega na tym, by skoncentrować finansowanie na obszarach, w których mamy udokumentowane kompetencje, (…) w których już mamy specjalizację. Nie da się mówić o innowacji bez bardzo wysokiego poziomu specjalizacji” – podkreślił prezes Cichocki.

Misją SBŁ zgodnie z nową strategią jest – jak tłumaczył – „generowanie innowacyjnych rozwiązań na rzecz podniesienia poziomu konkurencyjności polskiej gospodarki”. Sieć ma to osiągnąć poprzez transfer opracowanych w instytucjach technologii i - zgodnie z wizją zapisaną w dokumencie - stać się liderem komercjalizacji wyników.

Wśród głównych celów SBŁ Hubert Ciechowski wymienił wzmocnienie potencjału badawczego instytutów oraz ich zdolności do współpracy w dziedzinie badań i rozwoju; stworzenie sprawnego mechanizmu komercjalizacji wyników badań naukowych oraz bardziej intensywne nawiązywanie partnerstw z podmiotami gospodarczymi, naukowymi i społecznymi.

„Przyjęliśmy, że realizacja strategii czteroletniej posłuży do zbudowania zdolności z zakresu komercjalizacji. (…) Natomiast dopiero w perspektywie realizacji strategii dziesięcioletniej będziemy mogli mówić o czerpaniu pożytków z tych zdolności” - ocenił.

W planach ujęto też, że mają powstać m.in. Centralne Repozytorium Wiedzy Sieci Badawczej Łukasiewicz i mechanizm grantowego finansowania badań.

Hubert Cichocki zapowiedział także wprowadzenie wspólnych systemów zarządzania zasobami ludzkimi dla wszystkich instytutów. „W zeszłym tygodniu podpisałem zarządzenie dotyczące polityk antymobbingowych. (…) Bardzo nam zależy na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom instytutów. (…) Praktyki z tego zakresu już zaczynają być wdrażane. Wdrożyliśmy także zaawansowane regulacje dotyczące postępowania z sygnalistami” – poinformował.

Z kolei wiceszefowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska powiedziała, że resort jest zdeterminowany, aby strategia została przyjęta w ciągu najbliższych kilku tygodni. „Wskaże ona kierunki rozwoju Sieci Łukasiewicz, ale też możliwości pozyskania finansowania, tak abyśmy mogli jeszcze większą część zapotrzebowania na budżet w instytutach pokryć ze środków zewnętrznych. Strategia zagospodarowuje wszystkie potencjalne możliwości, jakie są w instytutach” – stwierdziła.

Dodała: „Bardzo nam też zależy w ministerstwie, aby instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz i cała sieć bardzo mocno współpracowały z pozostałymi podmiotami systemu szkolnictwa wyższego – i to też przewija się w strategii”.

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz, założonej w 2019 r., należą 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski. Jednostką koordynującą pracę instytutów jest Centrum Łukasiewicz. Powołanie SBŁ stanowiło element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, tzw. "Planu Morawieckiego" – planu gospodarczego przygotowanego w 2016 roku pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, ówczesnego wicepremiera.(PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera