Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara
23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

Fizyk prof. Tomasz Dietl został nowym przewodniczącym Rady Narodowego Centrum Nauki. Członkowie rady, którzy po raz pierwszy spotkali się w nowym składzie, wybrali go jednogłośnie - poinformowali przedstawiciele NCN w mediach społecznościowych.

W grudniu skończyła się kadencja połowy składu Rady Narodowego Centrum Nauki, a minister Dariusz Wieczorek powołał 12 nowych członków tego gremium. Pierwsze spotkanie rady w nowym składzie odbyło się w piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członkowie rady wybrali na nowego przewodniczącego prof. Tomasza Dietla. W Radzie NCN zasiada od marca 2023 r. Fizyk przejął obowiązki przewodniczącego od prof. Anetty Undas, której kadencja w radzie już się zakończyła.

Tomasz Dietl jest kierownikiem Międzynarodowego Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną - MagTop w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jego badania dotyczą spintroniki. W centrum jego zainteresowań są w szczególności izolatory topologiczne, półprzewodniki oraz nanostruktury metal/półprzewodnik. Jest docenianym naukowcem, laureatem niemieckiej Nagrody Naukowej im. Aleksandra von Humboldta, nagrody FNP, laureatem grantu ERC.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Nauki Rada ma za zadanie m.in. określać dyscypliny naukowe i grupy dyscyplin, w ramach których są ogłaszane i przeprowadzane konkursy NCN, ustalać wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych i określać warunki przeprowadzania konkursów. Rada wybiera również Zespoły Ekspertów odpowiedzialnych za ocenę wniosków złożonych w konkursach.

Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) składa się z 24 badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauki. Jej kadencja trwa cztery lata, co dwa lata następuje wymiana połowy składu tego gremium. Członków rady powołuje minister nauki.

Narodowe Centrum Nauki powstało w 2010 r. To agencja wspierająca badania podstawowe – na drodze konkursów finansuje projekty badawcze oraz działania naukowe. Tylko w latach 2011-2022 NCN przyznało polskim badaczkom i badaczom prawie 30 tys. grantów na łączną kwotę ok. 16 mld zł.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera