Małpy rozpoznają węże po łuskach

Adobe Stock
Adobe Stock

Małpy szybko reagują na obecność węża, ponieważ dostrzegają obecność łusek – informuje pismo „Scientific Reports”.

Od czasu pojawienia się naszych przodków węże stanowiły śmiertelne zagrożenie dla ssaków naczelnych, w tym ludzi. Nawet małpy i ludzkie niemowlęta, które nigdy nie spotkały węża, reagują na jego zdjęcia, co dowodzi naszego wrodzonego strachu przed tymi stworzeniami.

Dr Nobuyuki Kawai z Uniwersytetu Nagoya w Japonii odkrył, że szybkie wykrywanie węży przez małpy wynika z obecności łusek, które stanowią wizualną wskazówkę.

Kawai pokazywał małpom, które nigdy nie widziały prawdziwego węża, dziewięć obrazów na tablicy i wyszkolił je, aby znalazły ten, który się różnił, aby otrzymać nagrodę. Kiedy pokazano im jednego węża pośród grupy salamander, małpy wykazywały szybszy czas reakcji, aby zlokalizować węża, w porównaniu do zidentyfikowania salamandry wśród węży. Ta obserwacja sugeruje, że małpy miały silną reakcję na potencjalnie niebezpiecznego gada.

Jednak gdy Kawai pokazał małpom edytowane obrazy salamander ze skórą węża, zareagowały one na zmienione obrazy niegroźnego płaza równie szybko, a nawet szybciej, niż na węża.

"Wcześniej wykazaliśmy, że ludzie i ssaki naczelne potrafią szybko rozpoznawać węże; jednak krytyczna cecha wizualna była nieznana" — powiedział Kawai. - "Małpy nie reagowały szybciej na salamandry, gatunek, który ma podobne wydłużone ciało i ogon jak węże, dopóki obrazy nie zostały zmienione, aby pokryć je skórą węża". Sugeruje to, że małpy czuły się najbardziej zagrożone widząc łuski.

„Może to wynikać z tego, że w trakcie ewolucji nasi przodkowie wyewoluowali układ wzrokowy do identyfikacji łusek, które są charakterystyczne dla węży” — kontynuował Kawai, współautor publikacji (DOI: 10.1038/s41598-024-78595-w). - „Te spostrzeżenia na temat ewolucji naczelnych prawdopodobnie poprawią nasze zrozumienie ewolucji wzroku i mózgu u zwierząt, w tym u nas”.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Załoga ISS mogłaby witać Nowy Rok 16 razy

  • Fot. Adobe Stock

    W Australii w szybkim tempie wymierają gatunki zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera