GPS pozwala monitorować zasoby wód w Europie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Gwałtowne zmiany hydrometeorologiczne w Europie wymagają od naukowców doskonalenia sposobów monitorowania zasobów wód kontynentalnych. Technika GPS poprawia rozdzielczość wyników w porównaniu do obserwacji ziemskiego pola grawitacyjnego – ustalił doktorant uczestniczący w programie stażowym NASA.

Jak poinformowała Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) doktorant z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji tej uczelni Jan Mikocki na stażu w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w Pasadenie (USA) porównywał techniki monitorowania zasobów wód kontynentalnych.

Mikocki prowadził obserwacje dorzecza Sekwany we Francji. Szacował zmiany wody w Europie, analizując przemieszczenia skorupy ziemskiej rejestrowane przez stacje globalnego systemu pozycjonowania GPS (Global Positioning System), a mentorem jego badań był dr Donald Argus, prekursor tej metody.

Doktorant udowodnił, że zastosowanie techniki GPS znacząco poprawia rozdzielczość przestrzenną wynikowych zmian zasobów wód kontynentalnych w porównaniu do zmian określonych na podstawie obserwacji ziemskiego pola grawitacyjnego. W tym drugim przypadku dane obserwacyjne dostarczane są przez satelitarną misję grawimetryczną GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) oraz jej misję kontynuacyjną GRACE Follow-On. (Więcej na ten temat: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C89820%2Cpelniejszy-obraz-zmian-pola-grawitacyjnego-ziemi.html).

Badacz wykazał również, iż technika GPS jest skuteczna w badaniu skutków europejskich susz, które miały miejsce w latach 2016-2017 oraz 2018-2021.

Laboratorium Napędów Odrzutowych (Jet Propulsion Laboratory – JPL) to jedno z centrów badawczych NASA. Kalifornijski ośrodek oferuje programy stażowe dla studentów i doktorantów, w ramach których poszerzają oni swoją wiedzę na temat Ziemi, Układu Słonecznego i nie tylko. Jednym z nich jest JPL Visiting Student Research Program (JVSRP). W ramach tego programu stażyści współpracują z naukowcami JPL nad projektami badawczymi wspierającymi misje NASA, uczestniczą w wykładach i warsztatach. Jan Mikocki odbywał staż JVSRP od 11 listopada do 6 grudnia br. Staż został sfinansowany z grantu NCN, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Anna Kłos – promotorka doktoratu Jana Mikockiego (promotorem pomocniczym jest dr inż. Artur Leńczuk).

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: WAT

    Sztuczna inteligencja oszacuje wysokość budynków i przeszkód wokół lotnisk

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera