Siedem projektów polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024 - podało w poniedziałek Narodowe Centrum Nauki (NCN)
Polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych. Wśród laureatów znalazły się zespoły z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic, reprezentujące wszystkie grupy nauk: ścisłe i techniczne, humanistyczne, społeczne i o sztuce oraz o życiu.
W obszarze nauk ścisłych i technicznych do finansowania zakwalifikowane zostały cztery projekty dwustronne oraz trójstronny projekt realizowany wspólnie przez zespoły z Polski, Czech i Słowenii.
Polskie zespoły badawcze we współpracy z naukowcami z Czech będą zgłębiać tematy takie jak: skład nowoczesnych, przyjaznych środowisku cementów recyklingowych (kier. dr inż. Radosław Mróz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie); rozwój kwantowych źródeł światła do zastosowań w technologiach: pomiarowych, chłodzenia i kwantowych (kier. dr hab. Tomasz Antosiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego); opracowanie sposobu otrzymywania witrimerów (materiałów polimerowych) z surowców odnawialnych (kier. dr hab. inż. Szczepan Bednarz z Politechniki Krakowskiej); teoretyczne rozważania w zakresie współczesnych aspektów geometrycznych operatorów liniowych: reprezentacji macierzowych i obrazów liczbowych (kier. prof. Yuriy Tomilov z Instytutu Matematycznego PAN).
W trójstronnych badaniach polsko-czesko-słoweńskich polskim zespołem pokieruje prof. Wojciech Święszkowski z Politechniki Warszawskiej, a będą one polegać na stworzeniu i zbadaniu właściwości nowego, hybrydowego materiału biodegradowalnego opartego na połączeniu szkieł metalicznych z fazą krystaliczną, z myślą o zastosowaniu w medycynie.
W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce sfinansowane zostaną dwa projekty dwustronne oraz jeden trójstronny.
Dr Agnieszka Przybył z Uniwersytetu Wrocławskiego pokieruje polską częścią badań nad dynamiką zanikania miejsc rytualnych oraz zmianami w postrzeganiu krajobrazu tych miejsc przez kolejne pradziejowe populacje.
W ramach projektu „Obrazy i historie czarnych miast” zespół złożony z historyków, etnografów i artystów-badaczy zajmie się tradycjami przemysłowymi i postindustrialnymi oraz tożsamością kulturową polskiej i czeskiej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Polskim zespołem pokieruje dr hab. Marta Tomczok z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Dr hab. Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie we współpracy z zespołami z Niemiec i Czech zrealizuje trójstronny projekt badawczy dotyczący praktyk i relacji przedsiębiorstw w europejskich krajach bloku sowieckiego i Chinach po II wojnie światowej. Badania będą dotyczyć przedsiębiorstw przemysłowych z sektorów budowy maszyn i pojazdów, a w szczególności międzynarodowych powiązań występujących pomiędzy nimi w czasie transformacji w kierunku socjalizmu.
Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania, nauki o życiu reprezentowane są przez dr hab. Małgorzatę Zakrzewską z Uniwersytetu Wrocławskiego. We współpracy z naukowcami z Czech opracuje ona krótkie oligonukleotydy DNA (aptamery), które będą w sposób selektywny oddziaływać na receptory FGF (białek odpowiedzialnych za wymianę informacji między komórkami organizmów wyższych). Wyniki projektu będą stanowić podstawę dla przyszłych zastosowań aptamerów m.in. w terapiach przeciwnowotworowych i regeneracyjnych.
Jak poinformowało NCN, wnioski były oceniane przez czeską agencję partnerską w programie Weave-UNISONO: Czech Science Foundation (GAČR) oraz – w przypadku projektu trójstronnego polsko-czesko-niemieckiego – przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft. Narodowe Centrum Nauki i pozostali partnerzy zaakceptowali wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.