PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W 2024 r. na całym świecie wystrzelono 259 rakiet wynoszących satelity na orbitę; to rekord - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym PIE. Za ponad połowę wszystkich startów odpowiada prywatna firma SpaceX.

"W 2024 r. zanotowano rekordową liczbę 259 wystrzeleń rakiet nośnych wynoszących satelity na orbity okołoziemskie. W porównaniu z 2023 r., w którym liczba ta wynosiła 221, oznacza to wzrost o 17 proc." - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wyliczono, najwięcej lotów w kosmos w 2024 r. odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 144 wyniesienia rakiet nośnych. Drugą największą liczbę rakiet nośnych wystrzeliły Chiny - 68. Na trzecim miejscu jest Rosja - 17 rakiet. Autorzy raportu zauważyli, że przewaga USA tym segmencie rynku kosmicznego rośnie od kilku lat. Przypomnieli, że w 2022 r. Amerykanie wystrzelili 78 rakiet, a w 2023 r. - 107. W przypadku Chin były to odpowiednio 61 oraz 63 starty.

W 2024 r. za ponad połowę, bo 134 starty odpowiadają rakiety Falcon 9 oraz Falcon Heavy prywatnej firmy SpaceX, przy pomocy których przedsiębiorstwo wynosi na orbitę m.in. satelity tworzące sieć Starlink, której celem jest dostarczanie internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. "Klientem SpaceX wykorzystującym rakiety Falcon jest również fińsko-polska spółka ICEYE budująca m.in. konstelację satelitów SAR do stałej obserwacji Ziemi na zlecenie greckiego narodowego programu kosmicznego Axis 1.2" - przekazano.

Przypomniano również, że Chiny w odpowiedzi na działania SpaceX rozwijają własny projekt "Konstelacja tysiąca żagli", w ramach którego docelowo do 2030 r. na niskiej orbicie okołoziemskiej ma znaleźć się około 15 tys. satelitów. Zdaniem autorów raportu, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój systemów satelitarnych USA i Chin oraz zwiększającą się liczbę zastosowań łączności satelitarnej, można przewidywać, że globalny rekord startów rakiet może zostać pobity w najbliższych latach.

W Tygodniku zwrócono również uwagę na coraz słabszą pozycję Europy. O ile jeszcze w 2022 r. odnotowano pięć wyniesień, w latach w 2023 r. i w 2024 r. były to po trzy starty. (PAP)

bpk/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Sędziny, 21.02.2025. Niezidentyfikowany obiekt, najprawdopodobniej zbiornik rakiety Falcon 9 na miejscu znalezienia w lesie w miejscowości Sędziny w pow. Szamotulskim, 21. bm. W środę 19 bm. przed godziną piątą rano w niekontrolowany sposób w atmosferę nad Polską wszedł człon rakiety Falcon 9 R/B firmy SpaceX, co zostało potwierdzone przez Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji SpaceX Starlink Group 11-4, która 1 lutego wystartowała z bazy lotniczej w Kalifornii. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt; najprawdopodobniej fragmenty rakiety

  • Fot. Adobe Stock

    Prezes Scanway: powracająca rakieta kosmiczna powinna spłonąć w atmosferze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera