Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Uniwersytet Medyczny zaliczył awans w rankingu THE WUR by Subject 2025

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest liderem wśród uczelni polskich w kategorii Medical and Health w rankingu THE WUR by Subject 2025. Awansował też z miejsc 401-500 na 301-400 w świecie – podała uczelnia w komunikacie.

Drugie miejsce z polskich uczelni zajął Uniwersytet Jagielloński(poz. 401-500 w świecie), na trzecim - uplasował się Gdański Uniwersytet Medyczny (poz. 601-800 w świecie).

"Pierwsze miejsce w Polsce w obszarze nauk medycznych i o zdrowiu nasza uczelnia zawdzięcza m.in. bardzo dobrym wynikom w kategoriach: Nauczanie (Teaching) i Środowisko badawcze (Research Environment) oraz Jakość badań (Research Quality). Wynik ten jest potwierdzeniem najwyższego poziomu kształcenia przyszłych lekarzy, doskonałości naszej kadry naukowej oraz prowadzonych badań na światowym poziomie" - napisano w komunikacie uczelni.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski ocenił, że awanse uczelni w światowych zestawieniach nie są przypadkiem. "Dla mnie to awans szczególnie ważny, bo medycyna kliniczna to nasz wyróżnik, coś, czym zajmujemy się na co dzień. Szukamy najlepszych metod leczenia naszych pacjentów, a wyniki naszych badań publikujemy. Ten wynik to efekt synergii między uczelnią a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, który stanowi jej nieodłączny element. To daje nam dużą przewagę, także naukową" - powiedział rektor.

Ranking THE WUR by Subject powstał w 2011 roku jako rozszerzenie głównego zestawienia THE World University Rankings i koncentruje się na ocenie osiągnięć uczelni w konkretnych dziedzinach naukowych. W tegorocznej edycji rankingu THE WUR by Subject w kategorii Medical and Health sklasyfikowano 1150 uniwersytetów ze 102 krajów i terytoriów w świecie, w tym 12 uczelni z Polski. W poprzedniej edycji znalazło się 1059 uniwersytetów z całego świata, w tym również 12 z Polski.(PAP)

Nauka w Polsce

ros/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera