W Polsce na tysiąc przypadków raka przypadało w 2022 r. 1057 pielęgniarek, co jest jedną z najniższych wartości w Unii - zaalarmowano w raporcie poświęconym sytuacji onkologicznej w państwach UE. To jeden z czynników, który utrudnia leczenie tej choroby.
Przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, przypadającym 4 lutego, Komisja Europejska opublikowała raporty dotyczące sytuacji onkologicznej wszystkich państw członkowskich, Norwegii i Islandii, opracowane wraz z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dane te służą jako narzędzie do identyfikowania nierówności w profilaktyce i opiece onkologicznej.
W raporcie dotyczącym Polski poinformowano, że w 2022 r. szacowana zachorowalność na raka była w naszym kraju niższa niż unijna średnia, ale oczekuje się, że do 2040 r. będzie wzrastać. Jak dodano, w 2021 r. ogólna śmiertelność z powodu nowotworów w Polsce była wyższa niż średnia we wszystkich państwach UE, ale spadała szybciej niż w innych krajach cechujących się podobnym poziomem rozwoju gospodarczego.
Czynniki ryzyka, pod względem których Polska wypada najgorzej, obejmują zanieczyszczenie powietrza, ryzyka zawodowe, nadwagę i otyłość. Z kolei problemem już przy podjęciu leczenia jest m.in. niewielka liczba lekarzy i pielęgniarek. "Liczba pielęgniarek w Polsce w 2022 r. (1057 na 1000 nowych przypadków raka) była jedną z najniższych w UE, gdzie średnia wynosiła 1376 na 1000" - podkreślono.
Liczba lekarzy, wynosząca 647 na 1000 nowych przypadków raka, również była niższa niż średnia w UE (679). "Dostępność lekarzy pierwszego kontaktu, którzy odgrywają kluczową rolę w opiece nad chorymi na nowotwory i opiece kontrolnej w Polsce, jest najniższa wśród krajów UE i wynosi mniej niż 0,4 na 1000 mieszkańców" - czytamy w raporcie. (PAP)
sno/ godl/ szm/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.