Katowice/ Pierwszy w Polsce zabieg echokardiografii wewnątrzsercowej przy ablacji metodą PFA

Zdjęcie ilustracyjne. Warszawa, 30.01.2025. Zabieg ablacji serca przy użyciu najnowocześniejszej technologii elektroporacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
Zdjęcie ilustracyjne. Warszawa, 30.01.2025. Zabieg ablacji serca przy użyciu najnowocześniejszej technologii elektroporacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach po raz pierwszy w Polsce zastosowano echokardiografię wewnątrzsercową podczas zabiegu ablacji migotania przedsionków metodą PFA - poinformowała PAP lecznica. Nowa technologia zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność procedury.

Zabieg przeprowadzono w oddziale elektrokardiologii, będącym częścią kliniki elektroradiologii i niewydolności serca, kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa S. Gołbę.

"Było to pierwsze w Polsce wykorzystanie konsoli ViewMate wraz z elektrodą Xtra ICE zastosowane podczas zabiegu ablacji, niedawno wprowadzonej do praktyki klinicznej metodą elektroporacji PFA (Pulsed Field Ablation – ablacja polem elektrycznym o wysokiej częstotliwości)" - przekazała PAP rzeczniczka szpitala Jolanta Wołkowicz.

Zastosowanie technologii wewnątrzsercowej umożliwia precyzyjną wizualizację struktur serca, co pozwala na dokładne prowadzenie cewnika ablacyjnego i pełną kontrolę nad przebiegiem zabiegu. Obrazowanie w czasie rzeczywistym wspiera optymalne dostosowanie parametrów zabiegu, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia.

Technologia ta pozwala również na skrócenie czasu trwania procedury oraz zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie RTG i ograniczenie konieczności stosowania kontrastu, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z chorobami nerek oraz personelu medycznego.

Jak podkreśliła rzeczniczka, zabieg jest kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnej, precyzyjnej i małoinwazyjnej kardiologii. Zaznaczyła również, że dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii i rozwojowi kadry medycznej, placówka pozostaje w czołówce ośrodków medycznych w Polsce, zapewniając coraz szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i terapeutycznych.

Julia Szymańska (PAP)

jms/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

  • Fot. Adobe Stock

    Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera