Uczelnie i instytucje

Minister Kulasek: Dzień Nauki Polskiej okazją do wyrażenia uznania dla badaczy i wynalazców

14.01.2025. PAP/Albert Zawada
14.01.2025. PAP/Albert Zawada

Z okazji Dnia Nauki Polskiej minister NiSW Marcin Kulasek wyraził uznanie dla krajowych osiągnięć badawczych, dydaktycznych i wdrożeniowych.

Ustanowiony w 2020 r. Dzień Nauki Polskiej przypada 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

"Z wielką radością uczestniczę w tym wyjątkowym święcie, które jest okazją do wyrażenia najwyższego uznania dla osiągnięć polskich badaczy i wynalazców. Zarówno dla tych, którzy na przestrzeni lat swymi dokonaniami wpływali na historię polskiej i światowej nauki, ale i dla współczesnych, którzy z odwagą, pasją i talentem kontynuują naukową misję wybitnych Polaków i odkrywają nowe horyzonty w nauce" - napisał minister w liście opublikowanym w środę na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyraził uznanie dla prowadzonych przez naukowców badań, innowacyjnych wdrożeń i ich przełomowych odkryć.

"Podziwiam również codzienny wysiłek i zaangażowanie wkładane w działalność dydaktyczną oraz organizacyjną. Dziękuję za gotowość do popularyzacji nauki oraz za przybliżanie szerokim kręgom odbiorców skomplikowanych, a niekiedy i hermetycznych treści. Jestem wdzięczny za podejmowanie działań, które motywują młodych ludzi do pogłębiania wiedzy, a także do wiązania swojej zawodowej przyszłości z nauką" - dodał szef resortu nauki.

Minister Kulasek wyraził też wdzięczność naukowcom za wyznaczanie nowych kierunków rozwoju i przyczynianie się do gospodarczego, społecznego i kulturalnego wzrostu. Życzył przy tym wielu osiągnięć, inspiracji do odkrywania nowych zjawisk, twórczego napięcia prowadzącego do kolejnych innowacji oraz wiary w niesłabnącą moc nauki.

Na stronie resortu nauki opublikowano również krótki film, w którym naukowcy i popularyzatorzy mówią, czym jest dla nich nauka. Wystąpili w nim m.in. przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Henryk Skarżyński, przewodnicząca KRASP i rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, prof. n. med. Jakub Fichna, popularyzator nauki Michał Szydłowski "Pan Korek".(PAP)

agt/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera