Łódź/ Rozpoczyna się 50. festiwal piosenki studenckiej Yapa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po raz 50. rozpoczyna się w Łodzi festiwal piosenki studenckiej Yapa - jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Na koncertach, odbywających się od piątku do niedzieli, będzie rozbrzmiewać poezja śpiewana, piosenka turystyczna, autorska i folkowa.

Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa to wydarzenie, które od pięciu dekad przyciąga do Łodzi miłośników gór, wędrówek i dobrej muzyki z całej Polski. W konkursach Yapy debiutowały niegdyś takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

Podczas jubileuszowej edycji, odbywającej się od 14 do 16 marca w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, również nie zabraknie wykonawców, którzy przez lata współtworzyli legendę Yapy - to m.in. zespoły Na Bani, Dom o Zielonych Progach, Michał Łangowski, Sekcja Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn oraz Kuśka Brothers. W piątek i sobotę odbędą się także koncerty konkursowe - w tym roku wystąpi w nich łącznie 18 wykonawców. Laureatów konkursu publiczność pozna w niedzielę.

Zgodnie z festiwalową tradycją koncerty będą zaczynać się wspólnym kankanem. Nie zabraknie również piosenki "Studenckie lato", która uważana jest za hymn Yapy. To utwór Jerzego Bożyka – wokalisty i kompozytora jazzowego, a także działacza niepodległościowego. Jak wspominają najstarsi yapowcy, utwór ten od niepamiętnych czasów zaczynał festiwal w piątkowy wieczór; po śmierci Bożyka w 2019 r. tradycję kontynuują inne gwiazdy Yapy.

Wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalowe będzie można oglądać na żywo także przez stronę internetową oraz na kanale YouTube "OSPPT Yapa".

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 1974 roku, Yapa jest organizowana przez Studencki Klub Turystyczny "PŁazik", Studenckie Radio "Żak" Politechniki Łódzkiej a także Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.(PAP)

agm/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera