Uczelnie i instytucje

327 tys. studentów łącznie tworzy sojusz uniwersytetów 4EU+

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

327 tys. studentów, 28 tys. doktorantów i 26 tys. pracowników naukowo-dydaktycznych łącznie tworzy sojusz uniwersytetów 4EU+. Jedną z ośmiu europejskich uczelni należących do sojuszu jest Uniwersytet Warszawski.

Poza UW do sojuszu należą: Uniwersytet Karola (Czechy), Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas (Francja), Uniwersytet Sorboński (Francja), Uniwersytet Kopenhaski (Dania), Uniwersytet w Mediolanie (Włochy), Uniwersytet Genewski (Szwajcaria) i Uniwersytet w Heidelbergu (Niemcy).

"Razem z siedmioma uznanymi uczelniami badawczymi tworzymy jeden Europejski Uniwersytet, co w gruncie rzeczy rewolucjonizuje model kształcenia i prowadzenia badań naukowych. Uczelnie Sojuszu 4EU+ wspólnie prowadzą badania i kształcą studentów, tworzą inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni. Wyzwania stojące przed partnerami Sojuszu to zwiększenie mobilności, która będzie miała znaczenie dla wszystkich uczelni, pogłębienie integracji i zwiększenie równowagi na poziomie europejskim, ustanowienie wspólnych ram dla kształcenia" - powiedział PAP rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

Obecnie trwa m.in. III edycja konkursu 4EU+ Visiting Professorships, dzięki któremu pracownicy naukowi i dydaktyczni będą mogli spędzić od jednego do dwóch miesięcy na uczelni partnerskiej, rozwijając swoje projekty badawcze oraz edukacyjne.

1 marca wystartował z kolei nowy projekt sojuszu, 4EU+ MICI: Micro Credential Integration, finansowany ze środków programu Erasmus+, dzięki któremu opracowany ma zostać system mikropoświadczeń, głównie w zakresie kompetencji cyfrowych i związanych z ekologią. "Jesteśmy w procesie uzgodnień dotyczących wspólnego dyplomu. W przyszłości myślimy o wspólnej budowie Uniwersytetu Europejskiego, konkurującego ze światowymi ośrodkami akademickimi" - zapowiedział rektor.

Uczelnie realizują wspólne projekty dydaktyczne i badawcze, dotyczące takich kwestii jak medycyna cyfrowa i bioinformatyka, bioróżnorodność, zdrowie w środowisku miejskim. Cztery programy flagowe, tzw. flagshipy, to: zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim; europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość; Dane – Modele – Transformacje; przemiany środowiskowe. Jak dotąd realizowanych było 248 wspólnych projektów.

Międzyuczelniane zespoły badawcze w ramach sojuszu mogą ubiegać się o środki w ramach kilku wewnętrznych programów, które mają charakter tzw. grantów na grant.

"Chodzi tu głównie o zapewnienie tym grupom kapitału początkowego na pierwsze działania i późniejsze przygotowanie wniosku w ramach konkursów unijnych, np. w ramach programu Horyzont Europa. Takie są założenia naszych wewnętrznych programów (np. minigranty, Visiting Professorhips, SEED4EU+). Należy dodać, że żaden z programów wspierających działalność sojuszy uniwersytetów europejskich (konkursy Erasmus+ czy konkurs H2020 Science with and for Society) nie pozwalał dotąd na realizację projektów badawczych, a jedynie na działania edukacyjne lub rozwój współpracy badawczej na poziomie instytucjonalnym (wspólne strategie, otwarta nauka, cyfryzacja usług i knowledge sharing)" - zrelacjonował rektor.

Jak podkreślił, świat się zmienia, jednak wartości Uniwersytetu Warszawskiego pozostają stałe od początku jego działalności. "Ponad dwustuletnia tradycja kształcenia i prowadzenia pionierskich badań naukowych wpłynęła na rozwój silnej społecznej roli naszej uczelni. Często podkreślamy, co zresztą ujęliśmy też w nowej Strategii uczelni na najbliższą dekadę, że efekty nauczania i rezultaty prac badawczych uniwersyteckich naukowców powinny coraz lepiej służyć otoczeniu, podnosić jakość życia ludzi, a zarazem przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego" - zaznaczył prof. Alojzy Z. Nowak.

"Pozycja lidera wśród krajowych ośrodków akademickich zobowiązuje nas do stałego budowania silnego centrum nowych idei, krytycznego myślenia, ciekawości świata oraz krzewienia postaw obywatelskich. Chcemy kształcić elity Rzeczypospolitej, które będą się wyróżniały nie tylko cenionymi kompetencjami i wiedzą, lecz także przywiązaniem do takich wartości jak szacunek do ludzi, tolerancja, otwartość i odwaga w myśleniu. Ważną rolę odgrywa też podkreślanie znaczenia etyki w badaniach naukowych i propagowanie moralnych postaw" - zadeklarował rektor.

W piątek 4 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się seminarium 4EU+ Leading the Way: Shaping the Future of a Transnational European University in a Changing Global Landscape. Z inicjatywy rektora prof. Alojzego Z. Nowaka Uniwersytet będzie gościł przedstawicieli wszystkich europejskich uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    IBRIS dla "Rz": Polacy nie chcą płacić za studia

  • Fot. Patrycja Oryl/PG

    Gdańsk/ Robot filtrujący próbki stworzony przez naukowców z PG trafił na UG

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera