Warmińsko-mazurskie/ Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od wtorku otwarto po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie). Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

Jak przekazał PAP Paweł Wyrzykowski z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie botanicznym widoczne są już liczne oznaki wiosny. "Można oglądać krokusy i pierwiosnki. Są kwitnące fioletowo przylaszczki i tworzące białe kobierce zawilce. Zaczynają też kwitnąć wiśnie i magnolie" - mówił.

Za jedną z głównych wiosennych atrakcji tego arboretum uważane są tzw. niebieskie żaby. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę. "Zrobiło się ciepło, więc jest szansa, żeby napotkać samce przebarwione na niebieski kolor" - zapewnił Wyrzykowski.

11.04.2018. Żaby moczarowe w oczkach wodnych na terenie leśnego arboretum Nadleśnictwa Kudypy pod Olsztynem. PAP/Tomasz Waszczuk

W zajmującym powierzchnię około 15 ha arboretum, poza tzw. lasem naturalnym, można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami i odmianami rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach, m.in. klony (ponad 30 gatunków), irgi (29 gatunków), suchodrzewy i róże dziko rosnące.

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z Warmii i Mazur, a także eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Utworzone w 1989 r. arboretum - poza kolekcjonowaniem roślin - zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.

Do jego powstania przyczyniły się huraganowe wiatry, które w 1983 r. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne, przez co las przestał pełnić funkcję tzw. drzewostanu wyłączonego. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

Arboretum czynne jest codziennie, również w okresie wielkanocnym. Można je zwiedzać od połowy kwietnia do końca października.(PAP)

mbo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

  • 21.03.2016 PAP/Wojciech Pacewicz

    W diecie Polaków dominują jaja kurze, ale popularne stają się też jaja przepiórcze, kacze i gęsie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera