Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza - ambasadorami sieci ERC

Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC
Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC

Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza zostali ambasadorami programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), który ma wzmocnić rolę i widoczność tej instytucji na świecie, ale i w samej Europie.

Nową inicjatywę ERC - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i Stowarzyszenia Stypendystów ERC, o nazwie "Ambassadors for the ERC", zainaugurowała w poniedziałek prof. Maria Leptin, prezydentka ERC.

"Celem inicjatywy jest dalsze wzmocnienie roli i widoczności ERC w Europie i na świecie, w tym w każdym z krajów członkowskich UE. Chodzi zwłaszcza o lepsze rozumienie fundamentalnego znaczenia badań podstawowych i frontier research dla budowy autonomii europejskiej w zakresie rozwoju technologicznego i społecznego, odporności na rosnące globalne zagrożenia (w tym np. zagrożenia dla demokracji, zdrowia publicznego czy zmiany klimatyczne) oraz zdolności do efektywnego odpowiadania na lokalne i globalne wyzwania" - poinformowali we wtorek Justyna Olko i Michał Tomza, którzy zostali ambasadorami w ramach tej inicjatywy.

Ważnym celem programu jest skuteczna komunikacja z otoczeniem społecznym i walka z dezinformacją oraz wzmacnianie transparentności badań oraz jakości ewaluacji nauki.

"Naszym celem jest również zwiększenie sukcesu polskich badaczek i badaczy w pozyskiwaniu grantów ERC, generowanie bardziej efektywnego wsparcia dla procesu aplikowania oraz realizacji projektów oraz identyfikacja aktualnych barier w tym procesie. ERC oczekuje, że działania ambasadorek i ambasadorów będą aktywnie wspierane przez ich macierzyste uczelnie, Krajowe Punkty Kontaktowe, MNiSW oraz inne instytucje w krajach członkowskich" - podkreślają profesorowie Olko i Tomza.

Ambasadorami zostały 32 osoby z różnych krajów UE i krajów kandydujących: Izraela, Norwegii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Nowi ambasadorowie reprezentują różne dziedziny nauki - od przyrodniczych, przez społeczno-humanistyczne, po fizyczne i inżynieryjne.

Justyna Olko jest profesorką nauk humanistycznych, nauczycielką akademicką Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorką Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale "Artes Liberales"; prowadzi wykłady gościnne w Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Lipsku. Bierze udział w wielu zespołowych projektach multidyscyplinarnych. Specjalizuje się w etnohistorii, antropologii i socjolingwistyce Mezoameryki przedhiszpańskiej i kolonialnej oraz w szeroko rozumianej problematyce socjolingwistyki mniejszościowej, przekazu międzykulturowego i kontaktu językowo-kulturowego, a także akulturacji i traumatyzacji grup rdzennych i mniejszościowych.

Jest laureatką licznych grantów, m.in. ERC: Starting Grant (na projekt Europe and America in Contact) i Council Consolidator Grant (na realizację projektu Multilingual worlds – neglected histories. Uncovering their emergence, continuity and loss in past and present societies). Jako pierwsza w Polsce uzyskała grant ERC na badania humanistyczne. W 2020 roku została laureatką nagrody Falling Walls 2020 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za "burzenie murów między akademią i lokalnymi społecznościami na rzecz różnorodności językowej".

Prof. Michał Tomza, profesor nauk fizycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW. Kieruje Centre for Atomic Molecular and Optical Physics na UW oraz grupą badawczą Quantum Molecular Systems. Specjalizuje się w fizyce i chemii ultrazimnej materii, w tym teorii oddziaływań i zderzeń ultrazimnych atomów, jonów i cząsteczek. Studia doktorskie odbył na Wydziale Chemii UW oraz w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Kassel w Niemczech. W 2014 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Dynamika i kontrola kwantowa ultrazimnych cząsteczek w polach zewnętrznych.

Odbył szereg staży naukowych m.in. na Uniwersytecie w Granadzie, Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Kolorado w Boulder, Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, Uniwersytecie w Innsbrucku oraz California Institute of Technology. Publikował m.in. w Nature, Nature Physics, Nature Communications, Reviews of Modern Physics, Physical Review Letters oraz Physical Review A. Jest laureatem wielu grantów naukowych, m.in. ERC Starting. Jest członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

Fot. ERC

ERC jest niezależną instytucją wspierającą wysoką jakość badań naukowych poprzez wspieranie najlepszych naukowców, inżynierów i pracowników akademickich w różnych dziedzin. Działa w ramach 7. programu ramowego UE w dziedzinie badań naukowych.(PAP)

Nauka w Polsce

zan/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera