Uczelnie i instytucje

NCN: naukowcy mogą korzystać z AI przy pisaniu wniosków grantowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Nauki opublikowało w czwartek stanowisko dotyczące korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji. NCN dopuszcza, by naukowcy wspomagali się tymi narzędziami przy pisaniu wniosków; nie mogą z nich natomiast korzystać recenzenci w trakcie oceniania zgłoszeń.

W stanowisku NCN zaznaczyło, że zdaje sobie sprawę, iż naukowcy coraz częściej korzystają z pomocy GenSI (generatywna sztuczna inteligencja) w codziennej praktyce badawczej.

Jednocześnie podkreślono, że jej wykorzystywanie "nie zwalnia naukowców z odpowiedzialności za przekazywane treści, szczególnie w kontekście praw autorskich i etyki naukowej".

"NCN dopuszcza stosowanie GenSI jako pomocniczego narzędzia w przygotowaniu elementów wniosków składanych w konkursach NCN, takich jak streszczenia, schematyczne ilustracje, tłumaczenia lub korekty językowe, ale podkreśla, że wnioskodawcy powinni uważnie i dokładnie weryfikować każdą treść generowaną przez GenSI biorąc za nią pełną odpowiedzialność" - czytamy.

"Równocześnie podkreślamy, że wykorzystanie GenSI w procesie oceny merytorycznej przez ekspertów nie jest dozwolone" - podkreślono.

Narodowe Centrum Nauki zaznaczyło, że śledzi rozwój GenSI, w tym regulacji prawnych, i będzie uaktualniać swoją politykę w tym zakresie.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej NCN podało jednocześnie, że dostosowuje swoje zasady do tego "dynamicznie rozwijającego się obszaru" - podobnie jak inne agencje finansujące badania.

"Agencje na świecie nie podchodzą do tej zmiany nadmiernie restrykcyjnie. NCN nie jest wyjątkiem. Rozumiemy, że AI wpływa na funkcjonowanie nauki, również na proces przygotowywania wniosków – nie tylko streszczeń czy korekt językowych, ale i innych elementów" - zwrócił uwagę dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak, cytowany w komunikacie.

Jak dodał, rekomendacja NCN zakłada, że naukowcy mogą korzystać z takich narzędzi, ale muszą być świadomi zagrożeń.

Odnosząc się do zakazu korzystania z narzędzi AI podczas oceny wniosków dyrektor NCN podkreślił, że recenzenci podpisują oświadczenia o poufności, co oznacza, że nie mogą przekazywać treści wniosków do narzędzi zewnętrznych, także tych opartych na AI. "Ocena projektu musi pozostać efektem samodzielnej pracy" - zaznaczył.

Dyrektor zapowiedział, że NCN planuje wykorzystanie narzędzi opartych na AI do wykonywania niektórych rutynowych analiz: "W najbliższym czasie wdrożymy takie narzędzia, które będą pomagały i usprawniały proces oceny".(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera