
Z okazji 200. rocznicy urodzin austriackiego kompozytora Johanna Straussa i własnego jubileuszu 50-lecia Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyemituje w przestrzeń kosmiczną walc „Nad pięknym modrym Dunajem”. Utwór wykona Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Petra Popelki.
50. rocznica powstania Europejskiej Agencji Kosmicznej wypada w piątek 30 maja.
Dzień później publiczność zgromadzona w Muzeum Sztuki Stosowanej (MAK) w Wiedniu wysłucha wykonania walca „Nad pięknym modrym Dunajem" na żywo. Wersja nagrana dzień wcześniej (dla uniknięcia ewentualnych problemów technicznych) zostanie zaś wyemitowana w kosmos. Do emisji posłuży 35-metrowa antena w Cebreros w Hiszpanii.
Sygnał zostanie skierowany w stronę sondy kosmicznej Voyager 1, znajdującej się obecnie 15 miliardów kilometrów od Ziemi. Sygnał dotrze do sondy po 23 godzinach i 3 minutach i pomknie dalej ku gwiazdom.
Walc „Nad pięknym modrym Dunajem” to jeden z najbardziej znanych utworów Johanna Straussa II (syna), żyjącego w XIX wieku. Melodia ta była użyta m.in. w ramach ścieżki dźwiękowej filmu „2001: Odyseja kosmiczna” w reżyserii Stanleya Kubricka i z tego powodu bywa czasem nazywana „hymnem kosmosu”.
Z kolei stacja w Cebreros regularnie służy ESA do komunikacji z europejskimi sondami kosmicznymi i sondami innych agencji kosmicznych. Obsługiwała na parzykład takie misje, jak Rosetta, Mars Express, czy Perseverance, a obecnie Juice, BepiColombo, czy Hera.
Próby celowego wysłania sygnału radiowego do potencjalnych cywilizacji pozaziemskich są podejmowane od lat. W 1974 roku radioteleskop Arecibo nadał sygnał w kierunku gromady kulistej M13. Później nastąpiły inne próby. Taka komunikacja ma zwolenników, jak i przeciwników.
W późniejszym okresie do prób, które można nazwać naukowymi, dołączyły też wydarzenia mające charakter rocznicowy, czy w inny sposób rozrywkowy. Przykładowo NASA wyemitowała w kosmos muzykę z okazji swojego 50-lecia w 2008 roku. Wtedy w przestrzeń kosmiczną popłynęła piosenka „Across the Universe” zespołu The Beatles. W gronie jest też polska emisja: 32-metrowy radioteleskop RT-4 w obserwatorium astronomicznym UMK koło Torunia wyemitował sygnał w kierunku Syriusza w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2007 roku.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.