
Zmiana przepisu ograniczającego wysokość wydatków na stypendia rektora, by więcej osób mogło skorzystać ze stypendiów - to cel projektu noweli ustawy o szkolnictwie wyższym, który przyjął we wtorek rząd. To element pakietu deregulacyjnego.
Proponowana zmiana polega na modyfikacji mechanizmu limitującego wysokość środków finansowych, jakie uczelnia może wydatkować w danym roku na stypendia rektora.
Rząd zakłada, że zmiana ta może wpłynąć na zwiększenie liczby studentów, którzy będą uprawnieni do otrzymania wsparcia w formie stypendium rektora. Jak podkreślono na stronach KPRM, nowe przepisy wpłyną też na uelastycznienie reguł gospodarowania środkami dotacji przez uczelnie oraz zwiększą efektywność wykorzystania środków funduszy stypendialnych.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że środowisko akademickie sygnalizuje trudności w gospodarowaniu środkami funduszu stypendialnego.
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. dotacja na świadczenia dla studentów wydatkowana w danym roku na stypendia rektora stanowi nie więcej niż 60 proc. środków przeznaczonych łącznie w danym roku na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi. Miało to zapewnić priorytet przekazywania środków publicznych na wsparcie studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz studentów będących osobami niepełnosprawnymi.
Jednakże dotychczasowa regulacja "nadmiernie ogranicza możliwość przyznania stypendiów rektora w przypadku, gdy w uczelni niewielka grupa studentów jest uprawniona do otrzymania wsparcia o charakterze socjalnym". "Im mniejsza pula wykorzystana na wsparcie o charakterze socjalnym (jako komponent łącznych wydatków), tym mniejsza pula do dysponowania przez rektora na stypendia za wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne albo osiągnięcia sportowe" - wskazano w opisie projektu.
W projekcie określona została wysokość środków, które będą mogły zostać przeznaczone na stypendia rektora "w relacji do całej dotacji przyznanej uczelni na świadczenia dla studentów – nie zaś, jak obecnie, wyłącznie do środków wydawanych przez uczelnię łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne i zapomogi" - czytamy na stronie KPRM.
Według projektowanych przepisów uczelnia będzie mogła wydatkować w danym roku nie więcej niż 40 proc. środków funduszu stypendialnego ze środków na szkolnictwo wyższe i naukę. Jak zaznaczono, proponowana wartość procentowa "odpowiada poziomowi środków funduszy stypendialnych wydatkowanych na stypendia rektora przez uczelnie i nie stanowi ograniczenia w stosunku do obowiązującej regulacji".
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.(PAP)
Nauka w Polsce
lt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.