
Ostatnia fala upałów na zachodzie Europy była w wielu miastach nawet o 4 stopnie C gorętsza z powodu ocieplenia klimatu na skutek wykorzystywania energii ze źródeł kopalnych – wynika z opublikowanego w środę raportu europejskich naukowców.
Pod koniec czerwca i na początku lipca w wielu miastach europejskich temperatury przekraczały 40 stopni, m.in. w Paryżu, Londynie czy Madrycie.
- Szacujemy, że ocieplenie klimatu zaostrzyło tę falę upałów w większości miast o 2 do 4 stopni – powiedział Ben Clarke z Imperial College w Londynie, który był jednym z autorów badania, przeprowadzonego przez kilkunastu naukowców z pięciu uczelni europejskich, m.in. z Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii i Szwajcarii.
Według naukowców fala gorąca spowodowała najprawdopodobniej również znacznie więcej zgonów na skutek upałów, niż gdyby nie doszło do ocieplenia klimatu. Oficjalne dane spodziewane są za kilka tygodni.
Aby ocenić wpływ zmian klimatycznych, naukowcy przeprowadzili – posiłkując się historycznymi danymi meteorologicznymi - symulację zakładającą, że na świecie nie dochodzi do masowego wykorzystywania węgla, ropy naftowej i gazu. Doszli do wniosku, że upały byłyby o 2-4 stopnie C mniej intensywne w 11 z 12 badanych miast.
Naukowcy spróbowali też po raz pierwszy oszacować liczbę zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami. Ich zdaniem upały spowodowały prawdopodobnie w badanych miastach około 2300 przedwczesnych zgonów od 23 czerwca do 2 lipca. Do 1500 z nich nie doszłoby bez zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka.
Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, chorych, pracujących na zewnątrz oraz dla małych dzieci.
Na dużych obszarach południa Europy doszło też do serii „tropikalnych nocy”, podczas których temperatura nie spadała wystarczająco nisko, by uprawy mogły się zregenerować.
Ubiegły miesiąc był trzecim najgorętszym czerwcem w historii – podał w środę unijny portal C3S. (PAP)
mw/ ap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.