Bocian Biały „Zwierzęciem Roku 2025” w plebiscycie ministerstwa klimatu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bocian biały, Ciconia ciconia został wytypowany "Zwierzęciem roku 2025" w plebiscycie zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Gatunek ten jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Według ministerstwa klimatu plebiscyt na "Zwierzę Roku" ma łączyć edukację z zaangażowaniem społecznym, budować społeczną odpowiedzialność za ochronę przyrody i świadomość znaczenia bioróżnorodności. W pierwszej edycji zwycięzcę wytypowali eksperci, w kolejnych "Zwierzę roku" zostanie wybrane w głosowaniu.

Jak poinformowała na konferencji prasowej Paulina Hapon z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, bocian biały jest gatunkiem, który w 2024 r. występował na 98 proc. powierzchni kraju, a jego wskaźnik liczebności wyniósł 1,3. - Oznacza to, że wzrost liczebności wyniósł 30 proc. w stosunku do roku bazowego 2001 - zaznaczyła Hapon. Dodała, że populacja bociana białego jest stabilna, zarówno pod względem liczebności, rozpowszechnienia, jak i produktywności. Według niej w 2024 r. bocianów w Polsce było około 48 tysięcy.

- Bocian biały jest gatunkiem dość prostym do monitorowania, ponieważ swoje gniazda zakłada głównie przy siedzibach ludzkich. Są one duże i zazwyczaj w dość wyeksponowanych miejscach, takich jak słupy energetyczne, specjalne platformy dla bocianów, czy też dachy i kominy budynków - podkreśliła.

Podczas inauguracji plebiscytu w piątek zaprezentowane zostały materiały edukacyjne, w tym książka pt. „Jak śpiewają bociany?” i komiks „B jak bocian” autora biologa Tomasza Samojlika. (PAP)

kpr/ wkr/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Warszawa/ Niezwykła roślina - dziwidło olbrzymie - po raz drugi zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

  • Fot. Adobe Stock

    Dorożała: 3 niedźwiedzie z Cisnej nie będą odstrzelone

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera