Uczelnie i instytucje

Poznań/ Ponad 12 tys. osób zacznie naukę na UAM

06.05.2024. PAP/Jakub Kaczmarczyk
06.05.2024. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W nowym roku akademickim naukę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie 12,2 tys. osób, tj. o około 1 tys. więcej niż przed rokiem - podały w środę władze uczelni. Według kierownictwa uniwersytetu, w związku ze zmianami przepisów spadła liczba kandydatów z zagranicy.

W czasie środowej konferencji poświęconej planom uczelni prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. Joanna Wójcik przekazała, że - według wstępnych wyników rekrutacji - w nadchodzącym roku akademickim naukę na UAM zacznie 12,2 tys. osób. - To jest liczba nieco większa, o mniej więcej tysiąc osób, niż w roku ubiegłym (...) Około 7 tys. osób rozpocznie studia na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia na prawie 150 kierunkach - powiedziała.

Dodała, że zainteresowanie studiami na UAM wśród cudzoziemców zmniejszyło się. - Wiąże się to z sytuacją ogólnopolską, z wprowadzeniem tzw. ustawy wizowej i pewnych konsekwencji wynikających z obostrzeń dla pewnych grup kandydatów-cudzoziemców pochodzących spoza UE - wskazała. Dodała, że tacy kandydaci musieli zdać odpowiedni egzamin wstępny oraz sprawdzian z języka polskiego lub angielskiego.

- Mamy około 800 osób, cudzoziemców zrekrutowanych na studia na przyszły rok akademicki. Jest to mniej więcej o 100 osób mniej niż w roku ubiegłym o tej samej porze. Do egzaminów przedmiotowych przystąpiło prawie 300 osób i mniej więcej 80 proc. kandydatów zdało te egzaminy i zostało dopuszczonych do dalszego postępowania rekrutacyjnego - powiedziała. Dodała, że od 10 do 20 proc. kandydatów nie zdało egzaminów językowych.

- To, co budzi nasz niepokój, to to, ile z tych osób otrzyma wizę i dołączy do nas już 1 października - zaznaczyła prof. Wójcik.

Wśród kandydatów na studia największym zainteresowaniem cieszyły się: psychologia, prawo i filologia angielska.

Prorektor ds. kadr i szkół doktorskich prof. dr hab. Piotr Pawluć przekazał, że w tegorocznej rekrutacji na studia doktorskie przyjęto 161 doktorantów, w tym 18 osób spoza Polski. - To wynik skromny, niemniej jednak odnotowaliśmy wzrost zainteresowania wśród kandydatów. W tym roku swoje aplikacje złożyło ponad 510 kandydatów, w tym 122 osoby z zagranicy - powiedział. Dodał, że wśród zagranicznych kandydatów dominowały osoby z Pakistanu, Azerbejdżanu i Iranu.

Rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zapewniła, że sytuacja finansowa uczelni jest stabilna. Wskazała przy tym, że uniwersytet uzyskał dotacje celowe z resortu nauki m.in. na rozbudowę i przebudowę budynku przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu na potrzeby Wydziału Nauk o Sztuce. Uczelnia dostanie 12,8 mln zł wsparcia projektu, którego łączna wartość sięga prawie 34 mln zł. Z kolei 20 mln zł ministerstwo przekaże na budowę archiwum uczelni w obrębie kampusu na Morasku.

Mówiąc o planach modernizacji budynku nieczynnego obecnie Domu Studenckiego Jowita - znajdującego się w ścisłym centrum Poznania - prof. Kaniewska wskazała, że dopiero po zakończeniu trwających procedur konkursowych i powstaniu projektu oraz stosownych przetargach uczelnia będzie mogła wystąpić do ministerstwa nauki o obiecane wsparcie.

Podobnie jak w ubiegłym roku UAM oferuje dla studentów 1,5 tys. miejsc w akademikach, przy czym wnioski o miejsce w domu studenckim złożyło ponad 1650 osób. Około 1 tys. wnioskujących to obywatele Polski, a pozostali to studenci z innych krajów. W porównaniu do zeszłego roku ceny akademików nie zmieniły się, np. za miejsce w pokoju dwuosobowym należy zapłacić 620 zł.

Rektorka pytana przez dziennikarzy o największe wyzwania stojące przed uczelnią w nadchodzącym roku akademickim zwróciła uwagę m.in. na „zatrzymanie współpracy międzynarodowej”. - Nie wiemy, ilu realnie przyjedzie do nas studentów z zagranicy. Myślę o tych studentach, których obecność tu wymaga wiz. Najważniejszą sprawą w tej kwestii jest utrzymanie marki, utrzymanie twarzy. Żebyśmy nie funkcjonowali za granicą jako partner niewiarygodny - oceniła.

Dodała także, że uczelnia uruchomi ośrodek innowacji dydaktycznych, który ma zająć się wprowadzaniem i popularyzowaniem innowacji w sposobach kształcenia. - To jest szczególnie ważne w sytuacji takiego „marszu sztucznej inteligencji”. Musimy naprawdę dostosowywać nasze kształcenie studentów do zewnętrznej rzeczywistości i temu głównie ma służyć ten ośrodek - powiedziała. (PAP)

szk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera