Uczelnie i instytucje

EKG/ Minister nauki: chcemy zwiększać liczbę zagranicznych studentów w Polsce

22.04.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek w dyskusji "Green Planet 2" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 22 bm. XVIII EKG odbywa się pod hasłem „The Power of Dialogue. Siła dialogu”. PAP/Jarek Praszkiewicz
22.04.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek w dyskusji "Green Planet 2" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 22 bm. XVIII EKG odbywa się pod hasłem „The Power of Dialogue. Siła dialogu”. PAP/Jarek Praszkiewicz

Resort nauki chce zwiększać liczbę studentów zagranicznych w Polsce – zadeklarował w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. Jak zaznaczył, umiędzynarodowienie w tej dziedzinie ma stanowić odpowiedź na niż demograficzny.

Szef resortu nauki był gościem Studia PAP podczas 18. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się w środę w Katowicach.

Jednym z wątków rozmowy była ubiegłotygodniowa wizyta przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego w Uzbekistanie, gdzie zorganizowano III Forum Rektorów z Polski i Uzbekistanu. Przy tej okazji minister zapowiedział wzmocnienie współpracy akademickiej i naukowej pomiędzy Polską a Turcją, Wietnamem, Koreą Południową czy właśnie Uzbekistanem.

Jego zdaniem zawieranie tego typu umów o współpracy jest odpowiedzią na nadchodzący niż demograficzny i niewystarczającą liczbę studentów na polskich uczelniach.

Minister podkreślił przy tym, że polskie uczelnie są postrzegane za granicą jako oferujące wysoki poziom kształcenia. Dodatkowym atutem, zaznaczył, są relatywnie niższe koszty studiów w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, co przekłada się na duże zainteresowanie zagranicznych kandydatów.

Obecnie w Polsce studiuje około 1,2 mln osób, z czego ponad 100 tys. to studenci zagraniczni. Szef resortu nauki powiedział, że zwiększanie ich liczby ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej uczelni i ich zdolności do funkcjonowania w warunkach konkurencyjnego rynku edukacyjnego.

Minister pytany o tegoroczną rekrutację przekazał, że nie odnotowano sygnałów świadczących o problemach, co oznacza, że sytuacja się ustabilizowała. Podkreślił, że osiągnięto konsensus i uporządkowano kwestie, które budziły wątpliwości.

W poprzednim roku rekrutację studentów zagranicznych skomplikowało bowiem wejście w życie tzw. specustawy wizowej, która zaczęła obowiązywać w połowie 2025 r., czyli w trakcie procesu rekrutacyjnego. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas przepisami zagraniczni kandydaci na studia w Polsce musieli posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz potwierdzenie znajomości języka wykładowego na poziomie co najmniej B2, choć przewidziano od tego wyjątki.

Odnosząc się do kwestii akademików, minister przypomniał o uruchomieniu programu z Funduszu Dopłat, który umożliwia remonty oraz budowę nowych domów studenckich. Pierwsza edycja programu spotkała się z dużym zainteresowaniem – Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał ostatecznie 14 uczelni, a łączna pula środków w tym rozdaniu przekracza 460 mln zł.

Jak wyjaśnił Marcin Kulasek, według wyliczeń resortu w tym roku powstanie 3200 nowych bądź wyremontowanych miejsc w akademikach.

PAP zapytała też ministra o nabór do II edycji programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. W programie tym wybieranych jest 10 najlepszych uczelni, które przez kilka lat otrzymują subwencję zwiększoną o 10 proc.

Minister pytany o możliwe rozszerzenie programu – np. o kolejne dwie uczelnie – odpowiedział, że wiązałoby się to ze zmianą ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dlatego na razie zasady zostają bez zmian. Jednocześnie ocenił, że to „bardzo pożądany program”. - Widzimy ogromne zainteresowanie uczelni, intensywnie konkurują o możliwość skorzystania z tego program - powiedział.

Z kolei zapytany o ewaluację, czyli zasady oceny jakości działalności naukowej w uczelniach czy instytutach naukowych, ocenił, że jest to „instrument polityki naukowej państwa”, który „musiał być zreformowany”. Dodał, że prace nad ewaluacją są obecnie na finiszu, a ostateczne rozstrzygnięcia mają być znane w połowie roku. Nowe zasady mają uwzględniać m.in. popularyzację nauki oraz wydłużenie okresu oceny z czterech do pięciu lat.

PAP zapytała ministra Kulaska także o bieżącą sprawę cyberataku i wycieku danych z infrastruktury Uniwersytetu Warszawskiego. Minister dopytywany, co resort może zrobić, aby systemowo wzmocnić cyberbezpieczeństwo na polskich uczelniach, odpowiedział, że to już się dzieje m.in. dzięki podpisanej niedawno ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

- Diagnoza okazała się trafna, bo rzeczywiście to zagrożenie jest realne – czego przykładem jest incydent na Uniwersytecie Warszawskim. Będziemy systemowo wprowadzać rozwiązania, które zabezpieczą również polskie uczelnie, polskie instytuty badawcze przed wyciekiem danych – podkreślił.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym EKG.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera