Teleskop Webba wykrył metan w 3I/ATLAS

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy korzystajacy z Teleskopu Jamesa Webba po raz pierwszy wykryli metan uwalniający się z międzygwiezdnej komety 3I/ATLAS. Jest go zaskakująco dużo, podobnie jak dwutlenku węgla.

Teleskop Jamesa Webba przyjrzał się międzygwiezdnej komecie 3I/ATLAS, kiedy po przelocie w pobliżu Słońca w grudniu opuszczała ona Układ Słoneczny. Za pomocą instrumentu średniej podczerwieni (MIRI) przeprowadził obserwacje w trzech długościach elektromagnetycznych.

Wykryli trzy gazy. Po pierwsze, z ziaren lodu obecnych w warkoczu komety uwalniane są duże ilości pary wodnej. Bliżej jądra wykryto natomiast dwutlenek węgla i metan. Ten ostatni gaz zarejestrowano w 3I/ATLAS po raz pierwszy, co zdaniem naukowców sugeruje, że jest on ukryty głęboko pod powierzchnią komety.

Zaczął się uwalniać dopiero po jej zbliżeniu się do Słońca i związanym z tym wzroście temperatury.

Ilość metanu w stosunku do ilości pary wodnej jest – jak twierdzą eksperci – zaskakująco duża. W takich ilościach trudno jest go znaleźć w większości miejsc Układu Słonecznego. Szczególnie dużo jest również dwutlenku węgla – znacznie więcej, niż w kometach Układu Słonecznego. Wyniki te wyraźnie więc wskazują na pozasłoneczne pochodzenie 3I/ATLAS.

Marek Matacz (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera