Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego stworzy warunki sprzyjające prowadzeniu doskonałych badań oraz dydaktyki na światowym poziomie – powiedział w poniedziałek rektor UW prof. Alojzy Nowak podczas uroczystości zawieszenia wiechy na powstającym na Powiślu gmachu wydziałów dziennikarstwa i nauk ekonomicznych.
Jak poinformował rektor Nowak podczas spotkania z dziennikarzami, siedziba wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Nauk Ekonomicznych (WNE) powinna być gotowa pod koniec 2027 r. Budynek będzie miał ponad 19 tys. m kw. i cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Znajdą się w nim aula na ok. 250 osób, dwie mniejsze sale, które pomieszczą po ok. 160 osób, a także sale dydaktyczne i laboratoria, m.in. studiów medioznawczych i telewizyjne, oraz studio fotograficzne. W nowym gmachu siedzibę będzie miała też uniwersytecka rozgłośnia – Akademickie Radio Kampus.
Rektor Nowak zaznaczył, że przy ul. Bednarskiej na Powiślu powstaje jedna z największych inwestycji UW. – Dążymy do tego, żeby zapewnić naszym studentom, doktorantom i pracownikom jak najlepsze warunki kształcenia i pracy. Jesteśmy przekonani, że będą one sprzyjać prowadzeniu doskonałych badań i dydaktyki na światowym poziomie. Symbolicznie podsumowujemy teraz ważny etap prac na drodze do tego celu – powiedział prof. Alojzy Nowak.
Prorektor ds. rozwoju UW prof. dr hab. Ewa Krogulec podała, że nowy budynek powstaje z wykorzystaniem najnowszych proekologicznych materiałów i technologii. – Wykorzystujemy m.in. materiały budowlane z recyklingu. Powstaną tu oznaczenia dla ptaków, żeby nie dochodziło do ich kolizji z budynkiem. Będą też poidełka dla owadów i ptaków – zapowiedziała prorektor Krogulec.
Dodała, że obiekt będzie wyposażony w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W gmachu znajdą się też instalacja fotowoltaiczna i system automatyki optymalizujący zużycie energii BMS (Building Management System), a w podziemnym garażu zostaną zainstalowane ładowarki dla samochodów elektrycznych i stojaki rowerowe. Dach i tarasy rekreacyjne w budynku będą porastały rośliny.
– Już nie planujemy, nie przygotowujemy się, a widzimy zakończenie stanu surowego. Siedem miesięcy temu spotkaliśmy się (…) i podpisywaliśmy akt erekcyjny, wmurowywaliśmy kamień węgielny. Dzisiaj (…) mamy kolejny etap – zawieszenia wiechy. Za rok, mam nadzieje, spotkamy się na otwarciu tego budynku – powiedziała prof. Krogulec.
Kanclerz UW Robert Grey stwierdził, że uczelnia tworzy przestrzeń, która będzie służyć nie tylko dla UW: - To inwestycja projektowana z myślą o kolejnych dekadach funkcjonowania uczelni i o miejscu, jakie UW chce zajmować w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że nowy gmach stanie się nie tylko ważnym miejscem dla społeczności akademickiej, ale również trwałym elementem miejskiej tkanki Warszawy i dalszego rozwoju Powiśla.
Przedstawiciele uczelni podkreślali, że inwestycja o wartości ok. 255 mln zł to tylko jedna z części rozpisanego na ponad 1 mld zł planu rozwoju uczelni – Programu Wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”.
– Wierzę, że i WDIB, i WNE, i studenci z innych wydziałów (…) będą się zawsze czuli tutaj u siebie w domu – podsumował rektor Alojzy Nowak. (PAP)
Nauka w Polsce
abu/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.