
<strong>Rozpoczyna się przebudowa dziedzińca Pałacu Branickich w Białymstoku, jednego z najważniejszych zabytków w regionie. Po rewaloryzacji odzyska on wygląd z połowy XVIII wieku - czasu największej świetności pałacu. </strong>Na dziedzińcu powstaną alejki i fontanny, wyeksponowane zostaną zabytkowe studnie. Pierwszy etap prac, które potrwają do końca września 2009 roku, finansuje ze swego budżetu miasto, na sfinansowanie dalszych prac zabiega o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Obecny wygląd dziedzińca mało ma wspólnego z jego XVIII-wiecznym pierwowzorem. Powstał po wojnie i bardziej ma charakter parku miejskiego. Porasta go trawnik otoczony topolami. W czasach największej świetności pałacu był tu ogród francuski.
Plany przebudowy dziedzińca, zwanego wstępnym, który znajduje się za bramą wjazdową prowadzącą do pałacu, powstały na podstawie rycin prezentujących jego dawny układ, a także we współpracy z archeologami badającymi otoczenie pałacu.
Pierwszy etap prac to przede wszystkim tzw. remont konserwatorski dwóch XVIII-wiecznych pawilonów, znajdujących się w murze okalającym dziedziniec. Do końca 2010 roku zaplanowano także budowę dwóch fontann z koniecznymi instalacjami podziemnymi, remont pomieszczeń w bramie, przebudowę alejek oraz uporządkowanie zieleni.
Fontanny pojawią się po obu stronach alei prowadzącej na dziedziniec paradny (to teren pomiędzy skrzydłami pałacu, który obecnie jest siedzibą Akademii Medycznej). Wzdłuż alejek spacerowych mają rosnąć lipy holenderskie.
Pierwszy etap prac ma kosztować prawie 1,4 mln zł. Będą finansowane z funduszy miejskich, bo na remont zabytkowych pawilonów nie udało się pozyskać pieniędzy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Całość prac rewaloryzacyjnych została wyceniona na 6 mln zł. Miasto zamierza zabiegać o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego. Wniosek został już przez miasto Białystok złożony.
Kompleks pałacowo-ogrodowy w Białymstoku sięga swoją historią XVI wieku. W miejscu obecnego pałacu wybudowany został wtedy obronny zamek ówczesnych właścicieli Białegostoku - Wiesiołowskich. Właściwy początek wielkiej rezydencji związany jest z rodem Branickich. W latach 90. XVII w. ówczesny wojewoda podlaski Stefan Mikołaj Branicki zlecił przebudowę białostockiego zamku, w efekcie której powstał okazały barokowy pałac.
Zmiany, dokonane w okresie rządów hetmana wielkiego koronnego Klemensa Branickiego, przyczyniły się do powstania jednej z najciekawszych i najbardziej okazałych rezydencji barokowych, z pięknym ogrodem w stylu francuskim. Pracowało nad tym wielu wybitnych ówczesnych architektów, inżynierów i rzeźbiarzy, m.in. Jan Zygmunt Deybel, Jan Henryk Klemm, Jakub Fontana.
Renowacja dziedzińca wstępnego Pałacu Branickich jest kolejną inicjatywą zmierzającą do przywrócenia rezydencji jej dawnego wyglądu. Do tej pory zajmowano się renowacją ogrodów za pałacem. ROF
PAP - Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.