SGGW uruchamia Wydział Humanistyczny

<p><a title="http://www.sggw.waw.pl/" href="http://www.sggw.waw.pl/">Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego</a> w Warszawie uruchamia nowy, dwunasty wydział - Wydział Nauk Humanistycznych. Będą tu prowadzone dwa kierunki studiów: socjologia i pedagogika.</p>

"150 maturzystów, którzy w tym roku przejdą pomyślnie rekrutację na kierunek socjologia, otrzyma indeksy Wydziału Nauk Humanistycznych. Absolwentami tego wydziału będzie także młodzież obecnie studiująca socjologię na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym" - informuje rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.

Prawdopodobnie już za rok lub dwa na wydziale zostanie wprowadzony drugi kierunek - pedagogika.

„Potrzeba otwarcia Wydziału Nauk Humanistycznych wynika z wewnętrznych uwarunkowań uczelni" – mówi rektor Tomasz Borecki.

„SGGW, mając poza socjologią 22 inne kierunki studiów, potrzebuje na tych kierunkach wiedzy socjologicznej, pedagogicznej, historycznej i doradczej, czyli tych elementów edukacyjnych, które wywodzą się z nauk humanistycznych” – zaznacza.

Jak tłumaczy, można posiadać własnych uczonych i własny ośrodek dydaktyczny lub korzystać z kadry naukowej innych uczelni. "Sądzę, że w przypadku SGGW, między innymi ze względu na wielkość uczelni, pierwsza droga jest właściwsza” – uważa prof. Borecki.

Według niego, w ciągu najbliższych lat powstanie tu  silny ośrodek socjologiczny i pedagogiczny, ukierunkowany na pedagogikę nauczycieli i doradców związanych z rolnictwem, żywieniem, ochroną środowiska, turystyką i ekologią.

SGGW prowadzi kierunki humanistyczne od kilkudziesięciu lat. Znaczenie nauk humanistycznych doceniał już profesor Władysław Grabski, rektor SGGW w latach 1926-28. "Podczas 13 lat pracy w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stworzył filozofię zmian na polskiej wsi. Był między innymi twórcą Instytutu Socjologii Wsi" - przypomina Krzysztof Szwejk.

* * *

SGGW prowadzi studia dzienne, zaoczne i wieczorowe na 23 kierunkach, w tym na 7 kierunkach międzywydziałowych. Kształci w 60 specjalnościach, a także prowadzi 34 rodzaje studiów podyplomowych. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera