Ekologiczny spływ kajakowy brudną rzeką Kłodnicą

klodnica.121.jpg
klodnica.121.jpg

<p>Zimno i ulewny deszcz nie zniechęciły w niedzielę 5 listopada grupy działaczy i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) do przepłynięcia kajakami odcinka płynącej przez Górny Śląsk rzeki Kłodnicy. <strong>Kajakarze chcieli w ten sposób</strong> <strong>zwrócić uwagę na projekt rewitalizacji tej zanieczyszczonej komunalnymi i przemysłowymi ściekami rzeki</strong> i&nbsp; pokazać, że w przyszłości mogłaby ona służyć m.in. spływom kajakowym. W pierwszym, symbolicznym spływie uczestniczyło kilka osób.</p>

Zdaniem lidera RAŚ Jerzego Gorzelika, który też wziął udział w niedzielnym spływie, przywrócenie Kłodnicy jej dawnego charakteru powinno być istotnym elementem strategii modernizacji regionu, a sukces rewitalizacji rzeki możnaby z powodzeniem wykorzystać w promocji województwa.

"Za wzór może posłużyć rewitalizacja Ruhry w Niemczech, stanowiąca istotny wkład w tworzenie nowego wizerunku Północnej Nadrenii-Westfalii. Przeobrażająca się rzeka może stać się symbolem odradzającego się regionu" - uważa Gorzelik.

Pierwszy krok w tym kierunku już zrobiono. W styczniu zainaugurowano program renaturalizacji rzeki "Przyjazna Kłodnica". Zakłada on, że za ok. 10 lat rzeka odzyska czystość, a jej brzegi będą przyjazne ludziom. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele położonych nad rzeką gmin. Program miałby być finansowany ze środków unijnych. RAŚ zarzuca jednak resortowi środowiska zaniedbania w pozyskiwaniu europejskich środków na projekt.

W maju działacze Ruchu wysłali do ministra środowiska m.in. pojemnik z wodą z Kłodnicy, rękawice ochronne, maskę przeciwgazową oraz mapę przebiegu rzeki.

Członkowie RAŚ tłumaczyli, że to zaniedbanie urzędników resortu było powodem, że przepadły unijne pieniądze na dofinansowanie projektu związanego z rewitalizacją rzeki. Resort bronił się argumentując, że źródła opóźnień w realizacji projektu sięgają wielu lat wstecz.

Rewitalizacja Kłodnicy może kosztować dziesiątki milionów złotych w ciągu kilkunastu lat.

Kłodnica to prawobrzeżny dopływ Odry o długości ponad 75 km. Źródła rzeki znajdują się w południowej części Katowic, a ujście w Kędzierzynie Koźlu na Opolszczyźnie. Rzeka płynie m.in. przez centrum Gliwic; zbiera ścieki komunalne i przemysłowe z kilku dużych śląskich miast oraz wody dołowe z kopalń. Kłodnica jest silnie zanieczyszczona od ponad 100 lat. Tylko niewielki odcinek górnego biegu rzeki zachował naturalny charakter.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera