QuantERA/ Badacze z IF PAN pomogą w pracach nad komputerami kwantowymi

Mapa ośrodków współpracujących w ramach projektu Unii Europejskiej ERA-NET. Źródło: IF PAN
Mapa ośrodków współpracujących w ramach projektu Unii Europejskiej ERA-NET. Źródło: IF PAN

Cztery grupy badawcze Instytutu Fizyki PAN wezmą udział w międzynarodowych projektach badawczych w unijnym programie QuantERA. Naukowcy będą uczestniczyć w badaniach nad nowymi technologiami dotyczącymi komputerów i symulatorów kwantowych.

To pierwsza edycja konkursu QuantERA w ramach unijnego programu ERA-NET. Program naukowy skupi się na zaawansowanych technologiach wykorzystujących konkretne zjawiska kwantowe, takie jak superpozycja stanów, wykorzystanie niemożliwości klonowania lub stany splątane dla osiągnięcia nowych lub radykalnie poprawionych funkcjonalności.

Jak poinformował w przesłanym komunikacie Instytut Fizyki PAN, laboratoria Instytutu będą uczestniczyły w czterech z 26 realizowanych w europejskiej przestrzeni naukowej projektów QuantERA.

Grupa dr. hab. Łukasza Cywińskiego będzie uczestniczyć w projekcie "Si QuBus - dalekozasięgowy pas transmisyjny dla elektronowych kubitów spinowych w krzemie".

Celem projektu jest stworzenie nowej architektury komputera kwantowego opartego na spinach elektronów uwięzionych w krzemowych kropkach kwantowych. Nowym elementem tej architektury będą dalekozasięgowe pasy transmisyjne - łańcuchy kropek kwantowych, wzdłuż których możliwy będzie koherentny transfer spinu pojedynczego elektronu.

Kierowane przez prof. Bolesława Kozankiewicza grupy badaczy IF PAN, będą współrealizować w ramach sieci QuantERA dwa projekty.

Celem projektu „RouTe” jest stworzenie technologii kwantowych możliwych do wykorzystania w temperaturze pokojowej. Obiektem badań będą materiały organiczne wykazujące właściwości kwantowe, gdy zostaną rezonansowo sprzężone z modami pola elektromagnetycznego we wnęce lub ze strukturami plazmonicznymi.

W ramach „ORQUID”, drugiego projektu realizowanego w zespole prof. Kozankiewicza, będą badane możliwości wykorzystania pojedynczych cząsteczek organicznych do konstrukcji detektora fotonów, elektronów i fononów.

Te cząsteczki będą oddziaływały ze światłem w światłowodach i wnękach, generując fotony. Będą również detektorem pojedynczych ładunków w nanometrowych obwodach elektronicznych umożliwiając koherentną kwantowo wymianę informacji. Po trzecie, cząsteczki wbudowane w urządzenia nanomechaniczne będą mogły mierzyć siły i odkształcenia w nowej generacji maszyn nanoskali.

Prof. Michał Matuszewski, wraz z współpracownikami będzie uczestniczył w badaniach projektu "InterPol", który ma na celu realizację w warunkach laboratoryjnych sieci ekscytonów-polarytonowych, jako półprzewodnikowej platformy dla symulacji kwantowych. Projekt może m.in. odegrać znaczącą rolę w rozwoju łatwiej dostępnych technologii kwantowych w temperaturze pokojowej.

QuantERA to część programu Unii Europejskiej ERA-NET poświęconego ugruntowaniu pozycji Europy w przyszłych obiecujących obszarach technologii przez rozwijanie badań podstawowych i stosowanych na potrzeby informatyki kwantowej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera