Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
08.08.2018 aktualizacja 08.08.2018

Poznań/ 3 dyscypliny prowadzone na UPP w szanghajskim rankingu dziedzinowym

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

3 dyscypliny naukowe prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu znalazły się w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzinowym - Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni, ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Znajdują się wśród nich nauki przyrodnicze, ścisłe, społeczne, ekonomiczne oraz medyczne i techniczne.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik, w najnowszym zestawieniu dziedzinowym Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects 2018 znalazły się aż 3 dyscypliny naukowe prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

„Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uplasował się w dziedzinie Food Science & Technology na miejscu 151-200 z wynikiem 41,6 pkt., w dziedzinie Veterinary Sciences - 201-300 uzyskując 23 pkt. oraz w dziedzinie Agricultural Sciences – 301-400 z 42,7 punktami - jako najlepsza uczelnia z Polski” – tłumaczyła Cieślik.

„Parametry wpływające na pozycję uczelni to liczba publikacji naukowych oraz ich cytowań w danej dziedzinie, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych, oraz liczba pracowników, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w określonej dziedzinie” – dodała.

Zdaniem prof. dr. hab. Krzysztofa Szoszkiewicza, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UPP, zajmowane pozycje w rankingu są potwierdzeniem wysokiej jakości badań naukowych prowadzonych na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

„Stawiamy na rozwój badań naukowych, o czym świadczyć może min. liczba 2,5 tys. publikacji w roku 2017, z czego 571 artykułów w czasopismach funkcjonujących w międzynarodowym obiegu naukowym (posiadające tzw. Impact Factor). Ponadto na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu tylko w roku 2017 realizowanych było aż 11 grantów europejskich (Horyzont 2020, 7. Program Ramowy, Polsko-Norweska Współpraca Badawcza) oraz 81 grantów z Narodowego Centrum Nauki NCN, 17 projektów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju NCBR, a także wiele projektów z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – wskazał Szoszkiewicz.

Prorektor podkreślił, że dużym sukcesem uczelni było również pozyskanie sześciu projektów badawczych realizowanych w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG.

Jak przypomniała Cieślik, także w polskich zestawieniach UPP zajmuje wysokie pozycje; w tegorocznym Rankingu Perspektyw, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu po raz kolejny został uznany najlepszą uczelnią rolniczą w Polsce.

Całościowy prestiżowy ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, zostanie opublikowany w połowie sierpnia.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Anna Jowsa

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024