Blisko 60 mln zł od NCBR dla liderów polskiej nauki

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystej gali IX edycji programu Lider, w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak  22.01.2019
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystej gali IX edycji programu Lider, w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak 22.01.2019

Blisko 60 mln zł otrzymali badacze nagrodzeni w 9. edycji programu "Lider". W wtorek w Warszawie laureatom wręczono symboliczne czeki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Program ten ma pomóc wyrwać się Polsce z pułapki przeciętności - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

W programie Lider NCBR przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnych zespołów badawczych.

"Tym, co jest najistotniejsze w nauce są ludzie, którzy gotowi są dociekać prawdy, ludzie tacy, jak dzisiejsi laureaci tej nagrody" - mówił w czasie uroczystej gali w Warszawie wicepremier, minister nauk i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin podkreślił, że ten program NCBR ma bardzo ważne znaczenie dla polskiej nauki, która "ma się wyrwać z pułapki średniego wzrostu, z pułapki przeciętności". Dodał, że program Lider nastawiony jest na wychwycenie i wsparcie liderów polskiej nauki, czyli takich osób, które skupiają wokół siebie zespoły. Wicepremier uznał za dobry prognostyk fakt, że w tej edycji nagrodzono największą do tej pory liczbę badaczy - 51 osób.

"To też jest zapowiedź tego, że dla polskiej nauki, polskich uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych nadchodzą lepsze czasy" - mówił Gowin.

Dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski podkreślił w czasie gali, że program Lider jest ważny, bo stawia na połączenie trzech elemetów: doskonałości naukowej, zdolności tworzenia zespołów i umiejętności wyprowadzenia nauki na szersze wody. "Wy wyprowadzacie naukę do społeczeństwa i w jakimś sensie powierzony wam talent będziecie starali się przekuć w również w coś, co dla tego społeczeństwa będzie korzystne, a więc nie boicie się kontaktu i konfrontacji waszych prac z rzeczywistością" - dodał.

Najwyższe noty otrzymał projekt zgłoszony przez dr Lucynę Budźko, która we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zrealizuje projekt “Wykorzystania enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych. Drugą pozycję w liście rankingowej zajęła dr hab. Marta Pokrywczyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy z projektem "UROGRAFT - biokonfigurowalny kompozytowy wszczep indukujący regenerację ściany". Na trzecim miejscu listy rankingowej znalazła się dr inż. Karina Kwapiszewska z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk Metoda, która zrealizuje projekt “Metoda ilościowego określania internalizacji cząsteczek chemicznych i biologicznych do wnętrza żywych komórek”.

Lider jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest ich wsparcie w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym. W ramach programu nie narzucono ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Wyniki prac badawczych mają mieć zastosowanie praktyczne i posiadać potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł.

Łącznie w IX edycji programu Lider złożono 201 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 51 projektów. Jak poinformowało PAP biuro komunikacji NCBR, największa liczba wniosków dotyczyła dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych. W tej edycji nagrodzono największą do tej pory liczbę kobiet w historii konkursu - 21. Ich udział w gronie zwycięzców był najwyższy od trzech lat i wyniósł 41 proc.

Kolejna edycja programu Lider została już ogłoszona - nabór wniosków rozpoczął się 18 stycznia i potrwa do 18 marca 2019 r. Naukowcy będą mogli ubiegać się w sumie o 60 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera