Podlaskie/ Niepełna inwentaryzacja populacji białowieskich żubrów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tej zimy nie udało się przeprowadzić pełnej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Podczas liczenia zaobserwowano w sumie 517 żubrów, w tym 66 cieląt - poinformował we wtorek Białowieski Park Narodowy.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy w miejscach dokarmiania, a pojedyncze sztuki można wytropić po śladach na śniegu.

Główny etap tegorocznej inwentaryzacji, która służy nie tylko policzeniu populacji, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, miał miejsce na przełomie stycznia i lutego. Po zsumowaniu wyników okazało się, że na pewno nie są one jednak pełne i populacja wymaga dodatkowego liczenia.

Utrudniała je jednak aura, bo zima przez dłuższy czas nie była zbyt mroźna i śnieżna, a do tego był urodzaj żołędzi w lesie, które są przysmakiem żubrów. W związku ze zmniejszeniem populacji dzików w puszczy, żubry mają żołędzi wciąż pod dostatkiem, a to sprawia, że nie przychodzą tak licznie do miejsc stałego zimowego dokarmiania.

Park narodowy liczył, że zapowiadane na drugą połowę lutego kilkudniowe ochłodzenie sprawi, iż żubry jednak pojawią się w miejscach dokarmiania. Tak się jednak nie stało. Ponieważ coraz więcej oznak w przyrodzie wskazuje na nadchodzącą wiosnę, podjęta została decyzja o zakończeniu inwentaryzacji bez pełnych wyników. "Ustalenie pełnego stanu białowieskiej populacji żubrów okazało się jednak niemożliwe. Ostatecznie zaobserwowano 517 żubrów, w tym 66 cieląt" - poinformował we wtorek Białowieski Park Narodowy (BPN).

W ramach ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się ponad 650 żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Biorąc te dane pod uwagę, specjaliści z parku szacują, że obecnie wielkość populacji sięga ok. 700 sztuk.

Wynika to z liczby młodych urodzonych w ubiegłym roku (zaobserwowanych 66 cieląt), od której odejmowane są przypadki naturalnej śmierci żubrów oraz odstrzały selekcyjne. "Kondycja zwierząt jest dobra, cały czas jest trend na plus, a to oznacza, że nie ma żadnych niepokojących zjawisk" - powiedziała PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. We wrześniu przypada 90. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ kow/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zgniotek cynobrowy. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ W mieście występuje 11 bardzo rzadkich gatunków chrząszczy

  • Ząb popielicy Glis sackdillingensis (Heller, 1930) (ZPAL M. VIII/b/G2/1) znaleziony w lokalizacji Węże 2. Wiek zęba oszacowany na 2.9–2.6 miliona lat - późny Pliocen. A. Fotografia górnej powierzchni szlifu. Żółta ramka [C] wskazuje region objęty próchnicą. B. Model 3D wykonany z użyciem mikrotomografii rentgenowskiej ze wskazaniem rejonu zmienionego chorobowo. A1/B1 schematy zęba i jego położenia. C. Obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) szkliwa zęba dotkniętego próchnicą. D, E, F skamieniałe bakterie ze wskazaniem miejsca ich położenia w obrębie ubytku. Autorem jest dr hab. Błażej Błażejowski.

    Znaleziono ząb małego gryzonia sprzed ponad 2,5 mln lat – ze śladami próchnicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera