Uczelnie i instytucje

54 konsorcja ubiegają się o status Uniwersytetu Europejskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

54 konsorcja złożone z ponad 300 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 państw europejskich, w tym z Polski, złożyły wnioski w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities”. Komisja konkursowa wyłoni 12 zwycięskich konsorcjów, które otrzymają po 5 mln euro.

W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła konkurs dotyczący utworzenia międzynarodowych sieci uczelni (European Universities), które będą ze sobą współpracowały m.in. w dziedzinie kształcenia, badań, transferu technologii oraz mobilności naukowców, studentów i pracowników administracji. Przeznaczono na ten cel 60 mln euro. Konkurs finansowany jest z programu Erasmus+. Do lata komisja konkursowa wyłoni 12 zwycięskich konsorcjów. Każde z nich otrzyma trwający 3 lata grant w wysokości 5 mln euro. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

W konkursie wnioski złożyły 54 konsorcja, w których składzie znalazło się ponad 300 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 państw europejskich. Wśród nich znalazły się polskie uczelnie.

I tak Uniwersytet Warszawski należy do sojuszu 4EU+, w którym znajdują się również: Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola w Pradze (od marca 2018 roku) oraz Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie (od października 2018 roku).

Uniwersytet Gdański wszedł w skład konsorcjum "European University of the Seas”. Związek ten tworzą też: Universidad de Cádiz (Hiszpania), Sveučilište u Splitu (Chorwacja), Université de Bretagne Occidentale (Francja), Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Niemcy) oraz L-Università ta` Malta (Malta).

Uniwersytet Jagielloński stał się częścią związku UNA Europa. Tworzy go siedem uczelni: Katolicki Uniwersytet Lowański (Belgia); Université Paris 1 (Francja); Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania), Wolny Uniwersytet Berliński (Niemcy), Uniwersytet Edynburski (W. Brytania), Uniwersytet Boloński (Włochy) i Uniwersytet Jagielloński.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest sygnatariuszem konsorcjum EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions). Partnerami UAM są: University of Strasbourg (lider projektu, Francja); University of Amsterdam (Holandia); Albert-Ludwigs-University Freiburg (Niemcy); Karlsruher institut für technologie (Niemcy); University of Haute-Alsace (Francja); University Bodenkultur Wien (Austria); Aristotle University of Thessaloniki (Grecja).

Utworzone sojusze zrzeszają zarówno wszechstronnie kształcące uniwersytety badawcze, jak i politechniki czy szkoły medyczne. Według statystyk KE w skład 80 proc. sojuszy wchodzi od 5 do 8 partnerskich uczelni. Jednym z istotnych kryteriów, które zostaną wzięte pod uwagę przy ocenie wniosku, jest położenie geograficzne. (PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera