
<strong>Światowej sławy językoznawca, autor fundamentalnych prac z zakresu językoznawstwa ogólnego i słowiańskiego prof. Kazimierz Polański został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. </strong>Kazimierz Polański jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórcą polskiej terminologii językoznawczej, wybitnym znawcą języka połabskiego, założycielem neofilologii na Uniwersytecie Śląskim, wychowawcą pokoleń polskich językoznawców.
Ze względu na chorobę profesora uroczystość miała kameralny charakter i odbyła się w jego domu w Katowicach.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś dziękował profesorowi za jego pracę dla tej uczelni. "Chciałbym wyrazić naszą ogromną wdzięczność za olbrzymi wkład pracy w tworzenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, za wytrwałe i niestrudzone dążenie, energiczne i skuteczne działania mające na celu zorganizowanie w naszym regionie nowoczesnego i silnego ośrodka neofilologicznego, który stał się z biegiem lat jednym z najlepszych w kraju" - powiedział.
"Profesor Kazimierz Polański, znakomity uczony nam, w Uniwersytecie Śląskim, jawi się przede wszystkim jako twórca śląskiej neofilologii. Związany jest z tą uczelnią od 1973 roku, gdy Uniwersytet Śląski obchodził swoje pięciolecie" - wspominał w laudacji prof. Janusz Arabski z Instytutu Języka Angielskiego UŚ.
"Imponowała nam przede wszystkim jego pozycja naukowa, jego talent i pasja tworzenia" - dodał.
Podkreślił, że prof. Kazimierz Polański jest najwybitniejszym znawcą wymarłego w XVIII wieku języka połabskiego, języka Słowian połabskich. Złożona właśnie do druku "Gramatyka języka połabskiego" jest dziełem życia. Poprzedziły ją "Morfologia zapożyczeń niemieckich w języku połabskim" i "Słownik etymologiczny języka Drzewian połabskich" (1962-1964). W zakresie języków połabskiego i górnołużyckiego jest niekwestionowanym światowym autorytetem.
Jest także autorem wielu ważnych prac polonistycznych z zakresu składni i syntaktyki leksykalnej. W latach 1966-1975 zastosował w nich do opisu języka polskiego nowy wtedy model gramatyki transformacyjno-generatywnej. Model ten, stworzony dla angielszczyzny, wymagał wielu adaptacji do opisu języka polskiego.
W środowisku językoznawców najszerzej jest znany ze swych monumentalnych dzieł słownikowych i encyklopedii. Jest współredaktorem "Słownika terminologii językoznawczej" i "Encyklopedii języka polskiego". Pod jego redakcją powstały "A Terminological Dictionary of Algebraic Linguistics" i dwa wydania "Encyklopedii językoznawstwa ogólnego". Jest autorem 150 publikacji naukowych, w tym 11 książek.
Jako wybitny slawista był czterokrotnie profesorem wizytującym w Yale University. Wykłady gościnne prowadził w wielu renomowanych uniwersytetach europejskich i amerykańskich, m.in. w Harvard University, Columbia University, University of California, University of Pennsylvania.
Prof. Polański jest rzeczywistym członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Uniwersytet Jagielloński wyróżnił go tytułem honorowego profesora. Dwukrotnie został mu wcześniej nadany tytuł doktora honoris causa - w roku 2003 przez Uniwersytet Opolski, a w 2004 przez Akademię Pedagogiczną w Krakowie.
Od 1975 roku jest delegatem Polski do Międzynarodowego Stałego Komitetu Lingwistów w Leiden w Holandii. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym "Biuletynu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego", najważniejszego w Polsce pisma językoznawczego. Jest też założycielem i redaktorem "Linguistica Silesiana", czasopisma lingwistycznego o międzynarodowej renomie. LUN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.