Co biologia molekularna zawdzięcza Darwinowi?

150 lat temu ukazała się w Londynie praca zatytułowana „O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt”. Wywołała światową rewolucję w nauce, a przede wszystkim w biologii. Jej autorem był angielski przyrodnik Karol Darwin.

Kilkadziesiąt lat później powstała nowa nauka zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Odkryła m.in. kwasy nukleinowe i białka a szerzej - sposób zachodzenia i mechanizmy regulacji różnego rodzaju procesów życiowych organizmów na poziomie molekuł.

Jakie są najważniejsze osiągnięcia biologii molekularnej, jaki jest jej związek z teorią ewolucji, co w ogólności ta nowa dziedzina wiedzy zawdzięcza Darwinowi – na te i podobne pytania odpowiadać będzie podczas popularnonaukowego wykładu dr Paweł Golik, adiunkt w Instytucie Genetyki i biotechnologii UW, a od roku także wicedyrektor Instytutu. W swej pracy badawczej dr Golik zajmuje się zagadnieniami obróbki i stabilności RNA w mitochondriach drożdży i kręgowców, biologią ewolucyjną i bioinformatyką, a także filogenetyką molekularną.

Wykład odbędzie się 9 listopada o 15.30 na Wydziale Biologii UW, w ramach czwartego już, organizowanego przez Wydział, cyklu Spotkań z Biologią XXI wieku.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Zbigniew Meissner

    Chorzów/ Planetarium Śląskie po raz trzeci organizuje Cosmicon – święto fantastyki i nauki

  • 27.07.2024. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ Wkrótce odbędzie się czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera