Sztuczne mięśnie dla seniora

PAP © 2012 / Roman Jocher
PAP © 2012 / Roman Jocher

Opracowany w Japonii lekki egzoszkielet, wyposażony w sztuczne mięśnie, ma ułatwić poruszanie się i codzienne czynności - nawet podnoszenie ciężkich ładunków - informuje "New Scientist".

Ważący 9,2 kilograma egzoszkielet, opracowany przez zespół Hiroshiego Kobayashi z uniwersytetu w Tokio (Japonia) to rodzaj kombinezonu-robota. Ma postać plecaka z aluminiową ramą, rękawami i nogawkami. Sztuczne mięśnie z gumowych pęcherzy w osłonie z siatki poruszane są przez sprężone powietrze, co upraszcza ich budowę i czyni je lekkimi (w porównaniu z układem silników elektrycznych o porównywalnej mocy są 400 razy lżejsze). Ponadto nie szkodzi im ani pył, ani woda. Sterowanie zapewnia kamizelka reagująca na głos i ruchy.

Rob Gilhooly, reporter magazynu "New Scientist", nie miał problemu ani z noszeniem egzoszkieletu, ani podniesienie 40 kilogramowego worka ryżu - ezgzoszkielet odciążył jego ramiona i nogi w tej czynności.

Urządzenie ma trafić na rynek na początku przyszłego roku - cięższa wersja znajdzie zastosowanie przy wymagających siły pracach, lżejsza - na przykład w szpitalach przy podnoszeniu pacjentów. Miesięczna opłata za używanie egzoszkieletu ma wynieść około 15 000 jenów (mniej więcej 600 zł), ale w większości przypadków w 90 proc. pokryje ją ubezpieczenie zdrowotne.

Do roku 2025 osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić około 30 proc. populacji Japonii - stąd zapotrzebowanie na wszelkie środki mogące pomóc im w życiu i pracy. Wiele starszych osób będzie się opiekować jeszcze starszymi i mniej sprawnymi.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie krwi może przewidzieć, jak długo utrzyma się odporność poszczepienna

  • Adobe Stock, Fotomikrografia skanu CT (CAT), rak płaskonabłonkowy komórek płuc

    Zapobiegawcza terapia przeciwnowotworowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera